Piyasa faizde indirime hazır

Merkez Bankası bir gecede 5.5 puan artırdığı faizi, 9 ayda 1.75 puan indirirken, piyasanın gerisinde kaldı. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi dün yüzde 8'in altına inerek bir yılın en düşük seviyesine geriledi

Giriş Tarihi: 19.11.2014
Piyasa faizde indirime hazır
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK), yarınki toplantısı öncesinde piyasalar faiz indirimini erken satın aldı. Petrol fiyatlarındaki düşüşün Türkiye'ye olumlu yansıyacağı beklentisiyle birlikte artan yabancı girişi ve Merkez Bankası'nın faiz indireceği beklentisi, tahvil-bono piyasasında faizi bir yılın en düşük seviyesine çekti. 13 Temmuz 2016 vadeli iki yıllık gösterge tahvilin faizi, yüzde 8'in altına gerileyerek Kasım 2013'ten bu yanaki en düşük seviyeye indi. Hızlanan yabancı girişi, doların da içeride değer kaybetmesine neden oldu.

DOLAR İKİ HAFTANIN DİBİNDE

Son üç haftada 2 milyar dolarlık yabancı girişi olurken, dolar dün 2.2197 TL ile iki haftanın en düşük seviyesine geriledi. 4 yılın en düşük seviyesinde bulunan petrol fiyatlarının, enflasyon ve cari açığı düşereceği beklentisi son dönemde Türkiye'nin pozitif ayrışmasına neden oldu. Ocak ayında faizi bir gecede 5.5 puan atıran fakat 8 ayda sadece 1.75 puanlık indirim yapan Merkez Bankası'nın önümüzdeki dönemde faiz indirimine gideceği beklentisi, son dönemde piyasa tarafından da satın alınmaya başlandı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's'un (S&P), cuma günü açıklayacağı gözden geçirmesinden olumlu bir sonuç çıkacağı beklentisi de faizdeki düşüşü destekledi. S&P, Türkiye'yi yatırım yapılabilir kredi notunun bir not altı olan BB+ ve negatif görünümle derecelendiriyor.

1 MİLYAR DOLARLIK SUKUK

Türkiye uluslararası piyasalardaki üçüncü kira sertifikasını (sukuk) 1 milyar dolar ile tamamladı. Bu ihraçla birlikte Hazine'nin dolar cinsi üç sukuk ihracının büyüklüğü 3.75 milyar dolara ulaştı.

HAZİNE İKİ İHALEYLE 3.3 MİLYAR TL BORÇLANDI
Hazine, düzenlediği iki tahvil ihalesinde piyasaya 3 milyar 309 milyon lira borçlanırken, faiz beklentinin altında kaldı. Hazine, ilk ihalede 2 yıl vadeli, 6 ayda bir yüzde 4.10 kupon ödemeli sabit kuponlu devlet tahvilinin ilk ihracını gerçekleştirdi. İhalede ortalama bileşik faiz yüzde 8.04 oldu. Nominal teklifin 1 milyar 666.3 milyon lira olduğu ihalede, nominal satış 577 milyon lira, net satış 580.3 milyon lira olarak gerçekleşti. İkinci ihalede ise 10 yıl vadeli, 6 ayda bir yüzde 4.50 kupon ödemeli sabit kuponlu devlet tahvilinin yeniden ihracı gerçekleştirildi. İhalede faiz yüzde 8.44 oldu.

JAPONYA'DA RESESYON ERKEN SEÇİM GETİRDİ
Japonya Başbakanı Shinzo Abe, erken seçim kararı aldı. Normal şartlarda iki yıl sonra yapılması planlanan seçim aralık ayında yapılacak. Abe'yi bu kararı almak zorunda bırakan konu ise geçtiğimiz gün açıklanan sürpriz ekonomik daralma oldu. Abe dün gün içinde yaptığı basın toplantısında tartışılan vergi artırımını 18 ay erteleyeceklerini ifade etti. Japonya'da ekonomik büyümenin henüz tam anlamıyla toparlanmadığını ve pozitif konjonktür oluşmaya başladığını ifade eden Abe, "İstikrarı sağlamak üzere açıklanan planı bozmayacağız" dedi. 21 Kasım'da parlamentoyu feshedeceğini açıklayan Abe, tüketim vergilerinin Nisan 2017'de artırılacağını ve ikinci bir erteleme olmayacağını söyledi. Abe'nin erken seçim kararının ardından Japon Yeni dolar karşısında hızla yükseldi ve parite 116.38'e geriledi. Tokyo Borsası'nda Nikkei Endeksi, açıklama öncesi gelen alımlarla günü yüzde 1.7'lik primle tamamladı.

ALTIN TOPARLANIYOR
Düşen petrol fiyatları ve ABD ekonomisinde güçlü toparlanmayla geçtiğimiz haftalarda son 4 yılın dibini gören altın fiyatları tekrar tırmanışa geçti. Japon ekonomisinin resesyona girmesi ve G20 zirvesinde dünya liderlerinin küresel büyüme konusundaki endişelerini dile getirmesinin ardından altına olan talep arttı. Özellikle İngiltere Başbakanı David Cameron'un yeni bir finansla kriz için uyarı yapmasıyla endişeler yeniden tırmandı. Buna ek olarak Avrupa ve Japonya Merkez Bankaları'nın parasal genişleme programını da açıklaması altın fiyatlarını desteklemeye başladı. Altının ons fiyatı dün bin 200 doları geçerek iki haftanın en yüksek düzeyini gördü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Piyasa faizde indirime hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN