Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'da eşektriğe ilgi artıyor

Giriş Tarihi: 20.11.2014 12:33 Güncelleme Tarihi: 20.11.2014 13:44
Antalya'da eşektriğe ilgi artıyor

Antalyalı bir firmayla İzmir Damızlık Koyun Keçi Birliği'nin beraber yürüttüğü adı verilen uygulamaya talep arttı.

Geçen yaz aylarında hayata geçirilen Eşektrik projesinde, taşınabilir güneş enerji panelleri eşeğin sırtına yüklendi. 5-7 kilowatt gücündeki taşınabilir sistem, ulaşımın olmadığı yerlere eşek sırtında götürülerek elektrik ulaştırıldı. Projeye yurt içi ve yurt dışından talep geldi.

MALİYETİ 2 BİN 800 LİRA

Yaklaşık 2 bin 800 lira maliyetli sistem, yaylalarda yaşayan çiftçi ve çobanların aydınlatma, buzdolabı, televizyon, hatta internet ihtiyacını karşılayabildiği gibi süt sağım üniteleri ve süt soğutma tankları gibi cihazları çalıştırarak kır hayatını kolaylaştırıyor. İzmir'de şu an için 22 çobanın eşekle, 57 çobanın da yaylada yerleşik kullandığı 'e, hem Türkiye hem yurtdışından çok sayıda talep geldi.

EŞEKTRİĞE İHTİYAÇ DUYULUYOR

Türkiye genelinde küçükbaş hayvan çiftlikleri ve tavuk kümeslerinde de kullanılmaya başlanılan Eşektrik, Eskişehir, Bolu, Uşak, Çanakkale, Kütahya, Isparta, Trakya ve Ankara'da da başlatıldı. Yurtdışında ise Güney Afrika ülkeleri, Kosova, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden talep aldıklarını belirten Ser-Gün Isı Genel Müdür Yardımcısı Uğur Polat, Fas, Nijerya gibi ülkelerde çok ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.PİYASALARDAN SON HABERLER

BIST'DE SON DURUM - EN ÇOK ARTANLAR - AZALANLAR


DÖVİZ KURLARI - ÇAPRAZ KURLAR - ALTIN VERİLERİ


BONO - TAHVİL - REPO BİLGİLERİ

BANKA FAİZ ORANLARI

AMERİKA - AVRUPA - ASYA VE UZAKDOĞU BORSALARI
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'da eşektriğe ilgi artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN