Yabancı öğrenciden 7.2 milyar dolar

55 bin yabancı öğrencinin eğitim gördüğü Türkiye, hedef büyüttü. 2023'te 180 bin uluslararası öğrenciden 7.2 milyar dolarlık gelir hedefleniyor

Giriş Tarihi: 20.11.2014
Yabancı öğrenciden 7.2 milyar dolar
Türkiye'de eğitim gören yabancı öğrenci sayısının 2023'e kadar en az 3 kat artırılması planlanıyor. Çalışmalar kapsamında halen 55 bin olan yabancı öğrenci sayısının 2023'te 180 bine çıkarılması ve bu alandan 7.2 milyar dolarlık gelir sağlanması hedefleniyor. DEİK bünyesinde kurulan Eğitim Ekonomisi İş Konseyi (EEİK), dünya genelindeki öğrencilerin Türkiye'yi daha çok tercih etmesi için tanıtım çalışmalarını hızlandırdı. Bu kapsamda önceki gün 100 üniversitenin katılımıyla "3'üncü Uluslararası Öğrenci Temini Çalıştayı" düzenlendi. Çalıştay'da eğitimde 2023 hedeflerine ulaşılması için neler yapılabileceği konuşuldu. DEİK Eğitim Ekonomisi İş Konseyi Başkanı Mustafa Aydın, "Öğrenci sayısı 1975'te 800 bindi. Şu anda 4.5 milyona ulaştı" dedi.

YENİ PAZAR ASYA

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu da en çok yabancı öğrencinin Asya'dan geldiğine dikkat çekti. Dünya genelinde yabancı öğrenci hedefinin 2020'de 8 milyon olduğunu belirten Dedeoğlu "Türkiye'ye talep artıyor. Eğitim seviyesindeki farklar öğrencilerin kaynaşmasını zorlaştırıyor. Kaliteli eğitim ve üniversitelerle bunu çözebiliriz. Çin, Hindistan, Kore gibi ülkelerden giden öğrenci sayısı uluslararası dolaşımın yüzde 53'ünü oluşturuyor" dedi. DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Rona Yırcalı ise "500 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak için sanayiye hizmet ihracatını da eklememiz gerek" diye konuştu.

EN ÇOK TIP İÇİN GELİYORLAR
ÖSYM istatistiklerine göre 11 yılda Türkiye'de eğitim gören uluslararası öğrenci sayısı 16 kat arttı. 150 ülkeden Türkiye'ye üniversite eğitimi için gelen yabancı öğrenci sayısı 55 bine ulaştı. Bu rakam 2003'te 3 bin 401'di. Türkiye'ye en fazla öğrenci gönderen ülke 3 bin 540 öğrenciyle Azerbaycan. Onu KKTC, Türkmenistan, İran ve Bulgaristan izliyor. Uluslararası öğrencilerin Türkiye'de eğitim görmeyi en çok tercih ettikleri bölümler ise sırasıyla tıp, eczacılık, işletme ve mühendislik. Küresel yüksek eğitim pazarı yıllık 100 milyar dolarlık bir hacim üretiyor. Dünyada üniversite eğitimi için kendi ülkesinin dışına giden 5 milyona yakın öğrenci var. UNESCO'ya göre bu rakam 2020'de 7 milyona ulaşacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı öğrenciden 7.2 milyar dolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN