ABD'nin en büyük silah deposu Türk'ten

Giriş Tarihi: 22.11.2014
ABD'nin en büyük silah deposu Türk'ten

ABD'nin en önemli mühimmat projesini bir Türk yapıyor. ZQI'nın yöneticisi Hanri Kaya, yeni projenin 80 dönümlük arazide kurulacağını belirtti

Geçen yıl 1.5 milyar dolarlık ihracat yapan Türk savunma sanayisi ABD'ye damga vuracak bir projeye imza atıyor. Ülkede mühimmat satışı yapan Türk şirketi Zenith Quest International, Kentucky eyaletinde yer alan Nelson Country bölgesinde ülkenin en büyük silah ve mühimmat depolarından birini inşa edecek. 10 dönüm arazi üzerine yapılacak proje, ardından 80 bin metrekarelik alana yayılacak. Şirketin Türk kökenli yöneticisi Hanri Kaya, uluslararası satış için en önemli projelerden birine dönüşeceğini kaydetti. ABD'de Zenith Quets International (ZQI) ürünlerinin tanınırlığının yüksek olduğunu anlatan Kaya, Makina Kimya Endüstrisi Kurumu'nun (MKEK) ABD'deki tek temsilcileri olduğunu, kendileri adına üretim gerçekleştirdiğini anlattı.

Walmart'a mermi sattı

MKEK'nin ABD'ye hafif silah mühimmatı gerçekleştirdiğini aktaran Kaya, "MKEK, dünyanın en büyük perakende mağazası Walmart ile bizim kanalımızla işbirliği yaptı" dedi. Anlaşmada MKEK'nin ilk parti ürünü firmaya teslim edildi. Oradan da 2.2 milyon çalışanı ve 11 bin mağazası bulunan Walmart'ın şubelerinde vitrine çıktı. MKEK anlaşma kapsamında ABD'ye 5.56X45 mm, 7.62X51mm ve 9X19 mm Parabellum tabanca fişeği ihraç ederek bir ilke imza atmıştı. 2015 sonbaharında başlaması beklenen proje kapsamında ilk olarak 30 kişi istihdam edilecek. Sayı proje genişledikçe artacak.

Evlerinde 270 milyon silah var
Küresel savunma sanayisinin en önemli oyuncusu olan ABD, silah satışlarında da lider konumda. 316 milyon nüfusu olan ülkede her 100 ABD'liye 96 silah düşüyor. Evlerde toplamda 270 milyon silah olduğu tahmin ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'nin en büyük silah deposu Türk'ten
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN