Türkiye'nin en iyi haber sitesi

%50 ucuzlayacak

Mehmet Sepil Kuzey Irak'tan gelecek gazın çok önemli olduğunu belirterek; 2018'den itibaren büyük bir indirim gelebileceğini söyledi.Sepil: "Şu an ı 12-13 dolar faturayla alıyoruz, bu rakam 7 doların bile altına düşecek" dedi.

Giriş Tarihi: 22.11.2014 10:10 Güncelleme Tarihi: 22.11.2014 11:07
Doğalgaz %50 ucuzlayacak
GENEL Energy'nin İcra Kurulu Başkanı Mehmet Sepil, Türkiye'nin, Bağdat ve Erbil yönetimleri arasındaki enerji barışının garantörü olduğunu söyledi. Soruları yanıtlayan Sepil, Bağdat'taki Irak Merkezi Hükümeti ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasında sağlanan enerji barışına ilişkin Türkiye'nin doğal garantör olduğunu ifade etti. Kuzey'deki bütün petrolün, ister Kürt petrolü, ister Kerkük petrolü olsun, coğrafyada sadece bir yere gelebileceğini, buranın da Türkiye olduğunu anlatan Sepil, "Boru hattının diğer ucu bizde olduğuna göre ve da da öyle olacak ileride, Türkiye ekonomik garantör durumuna geliyor. Politik olarak da Irak'ın tek parça kalması, Türkiye'nin çok istediği bir şey olarak gerçekleşmiş olur" ifadesini kullandı.

350 BİN VARİLE ÇIKABİLİRİZ

Sepil, 2007'den bu yana üretimlerini düzenli olarak artırdıklarını belirterek, şunları kaydetti: "Tak Tak sahasında günlük 130 bin varil, Tawke'de ise 110 bin varil petrol üretiyoruz. Toplamda her iki sahamızdan 240 bin varil üretiliyor. Gelecek seneki hedefimiz ise Tawke'yi 170-200 bin varile, Tak Tak'ı 150 binin üzerine çıkarmak. İki sahadan gelecek yıl 330-350 bin varile çıkmayı umut ediyoruz" dedi.
Konuyla ilgili CNBC-e'ye de değerlendirmelerde bulunan Sepil, Türkiye için en önemli projenin 2018'de Kuzey Irak'tan gelecek gaz olduğunu söyledi. Sepil, "Rusya ve İran'a ödenen fiyatların çok altında olacak. İki gaz sahasının da sahibi biziz. Şu an doğalgazı 12-13 dolar faturayla alıyoruz, bunun 7 dolar ve altına düşeceğine yönelik anlaşmalar yapıldı."

Kaynak: Akşam
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğalgaz %50 ucuzlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN