Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koç kardeşlerin yatırım yarışı

Koç kardeşler, yatırımda adeta birbiriyle yarışıyor. Ford Otosan Başkanı Ali Koç'un tarihi yatırımına, ağabeyi Tofaş Başkanı Mustafa Koç'tan milyar dolarlık yanıt geldi

Giriş Tarihi: 24.11.2014
Koç kardeşlerin yatırım yarışı
Son dönemde Türkiye'de otomotiv sektörünün en büyük yatırımlarına iki kardeş imza atıyor. Adeta yatırımda birbirleriyle yarışıyor. Yönetim Kurulu Başkanlığını Ali Koç'un yaptığı Ford Otosan'ın tamamlanan tarihi yatırımından sonra, ağabeyi Mustafa Koç'un Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Tofaş'tan dev bir yatırım kararı geldi.

1.4 MİLYAR DOLAR YATIRACAK

Koç Grubu şirketlerinden Tofaş, Bursa fabrikasında, Hatchback ve Station Wagon olmak üzere iki yeni model araç için toplam 520 milyon yatırım yapacak. Daha önce açıklanmış olan Yeni Sedan araç projesi ile birlikte 2016-2023 döneminde, yeni model projeleri için yapılan toplam yatırım 1 milyar doları buluyor. Bu projelere yeni Doblo eklendiğinde yatırım tutarı 1.4 milyar dolara ulaşıyor. Ford Otosan ise otomotivde 14 yıl aradan sonra yapılan ilk fabrika yatırımını 2014'ün ilk yarısında tamamladı. Şirket, Yeniköy fabrikası ve Courier modeli için 1.1 milyar dolar yatırım gerçekleştirdi. Ancak, yan sanayinin gerçekleştirdiği yatırımlarla toplam tutar 1.6 milyar dolara yükseldi.

MONTAJ HATTINDA ÇALIŞTI
İlk iş deneyimini 1987 yazında Ford Otosan fabrikasında montaj hattında çalışarak elde eden Ali Koç, 2012'de Ford Otosan Yönetimi Kurulu Başkanlığı görevini babası Rahmi Koç'tan devraldı. 1959'da şirketin kuruluşundan bu yana yönetim kurulu üyesi olan Rahmi Koç, başkanlık görevini ise 1972'den itibaren 40 yıl yürüttü.

İLK İŞ DENEYİMİ TOFAŞ
Koç Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, çalışma hayatına 1984'te Tofaş'ta başladı. Grup içinde farklı şirketlerde çalışan Koç, Tofaş Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 2003'te Suna Kıraç'tan devraldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koç kardeşlerin yatırım yarışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN