Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yerli malı tanımı değişiyor

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Burkay, kamu alımlarındaki yüzde 15 yerli şartının yeni Türk Ticaret Kanunu nedeniyle yabancı yatırımcıya yaradığını söyledi. Burkay, "Sorunu Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na ilettik. Yerli malı tanımının değiştirilmesi gündemde" dedi

Giriş Tarihi: 24.11.2014
Yerli malı tanımı değişiyor
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay ile hem şehri hem de Türkiye ekonomisini konuştuk. Burkay, yeni ekonomi paketine öncülük etmeye talip olduklarını belirtiyor. Yatırım teşvik belgesi sayısının düşmesini, sanayicilerin 2014'te bir miktar 'bekle-gör' politikasına girmesine bağlıyor. 2015 ikinci çeyrekten sonra işlerin düzeleceğine vurgu yapan Burkay'ın bir de isteği var: "Yerli malı tanımı değişsin. Kamu alımlarındaki yüzde 15 yerli şartı yeni Türk Ticaret Kanunu nedeniyle yabancıya yarıyor."
2014 yılı nasıl geçti?
Bu yıl seçimler olduğu için sanayici biraz 'bekle-gör' politikasına girdi. Sonra Rusya- Ukrayna, Suriye ve Irak'ta yaşanan olaylar bir miktar etkiledi. Sanayicinin tavrını yatırım teşvik belgelerinin son 5 yılın en düşük seviyesine inmesinden görüyoruz. Yatırım iştahı azalmasa da herkes bekledi. 2014 biraz böyle geçti ama 2015'ten umutluyuz. 2015 ikinci yarısından sonra işler tam anlamıyla açılır. Çevremizde olan gelişmeler bizi şu anda olumsuz etkiliyor görünse de bu süreci iyi yönetebilirsek ciddi fırsatlar sunabilir. Çünkü burası kocaman bir coğrafya. Avrupa'da kimsede umut kalmamış. Adamlar kendi ülkelerinde dahi yatırım yapmayı düşünmüyor. Biz bu coğrafyanın tam ortasındayız. Buradaki fırsatlardan öncelikle biz yararlanacağız.
Yatırım teşviklerinin sayıca azalmasının ötesinde teknolojiye de yatırım yapan yok...
Teşvikler genellikle düşük teknoloji ürün üretenlere gitti. Katma değerli üretim yapanların teşviklerden daha fazla yararlanması için bazı çalışmalar var. Bir başka önemli konu da kamu ihalelerinde uygulanan yüzde 15'lik yerlilik şartı. Burada uygulamada bazı sorunlar yaşanıyor. Yabancılar geliyor burada şirket kuruyor. Yeni Türk Ticaret Kanunu'na göre yerli şirket sayılıyor. İhalelere gidip o yüzde 15 avantajdan yararlanabiliyor. Ama adam burada sadece montaj yapıyor. Bütün ürünleri dışarıdan getiriyor. Yüzde 15 yerlilik şartı cari açığa faydası olsun, ithalat azalsın diye de istenmişti. Biz yerli malı tanımının değişmesini istiyoruz. Yoksa siz yüzde 15 avantajı sağlıyorsunuz o adam parayla burda Ar-Ge geliştirmiyor. Kore'ye, Çin'e veya Almanya'ya gidiyor, işi orada yapıyor.
Bakanlığa konuyu ilettiniz mi?
Evet. Bu konuda Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı çalışıyor. Yerli malı tanımının değiştirilmesi gündemde.
Yabancı sermaye etkilenir mi bundan?
Mesela, yüzde 50 yerli yüzde 50 yabancı şartı koyarsın. Almanya'dan gelen sermayeyi oyunun içine katarsın. Yabancı sermaye bundan etkilenmez. Çünkü düşünün bizde 10 yılda raylı sistemlere 100 milyar dolar yatırım yapılacak. Almanya'da böyle bir yatırım yok. Adamlar altyapılarını yıllar önce tamamlamış. O yüzden kendi ülkesinde iş olmadığı için oradaki firma buraya gelip mecburen yatırım yapacak.

DETROIT GİBİ OLMAMALIYIZ

Uzay ve havacılık projeleriniz ne durumda? Göreve geldiğimizde 16 proje belirledik. Bunlar arasında ticari safari, Gökmen projesi, Payitaht Çarşı, yeşil büyüme gibi birçok önemli proje vardı. Çalışmalarımız sürüyor. Otomotivde önemli bir teknolojik altyapıya sahip olan Bursa'nın uzay, savunma ve havacılık sektörlerinde de Türkiye'nin teknoloji ve üretim üssü olmasını istiyoruz. Bu kapsamda kümelenme projelerini başlattık. Geçtiğimiz haftalarda bir ekip NASA'ya gitti. Orada bir eko sistem kurulmuş. Airbus ve Boeing'in etrafında bütün tedarikçiler toplanmış. Bizde de TAİ ve Airbus'a parça üreten otomotiv yan sanayi firmaları var. Bir arabaya ne parçası koyuyorsan, uçağa ve trene de onu koyuyorsun. Detroit gibi olmamak lazım. Yaptığın Ar- Ge'yi savunma, ulaşım ve havacılıkta kullanmalısın.

ANKET YAPTIRDIK ÇÖZÜME İNANIYORUZ

İş dünyası çözüm sürecine inancını kaybetti mi? En son oda meclisinde anket yaptık. Çözüm sürecine herkes inanıyor. Türkiye bu süreci kazasız belasız tamamlarsa ekonominin olumlu etkileneceğini düşünüyor. Bu aslında bir uzlaşma kültürü. Türkiye'de bugüne kadar neredeyse hiçbir konuda bu yaşanmadı. Neden? 250 milyar dolar milli geliriniz, 3 bin dolar kişi başı geliriniz olduğu dönemde uzlaşmanın U'sunu bile konuşamazsınız. Çünkü herkes ekmeğinin derdindedir. Refah artışı ve zenginleşmeyle bunları konuşmaya başladık. 30 yıllık bir meselede 1-2 senede çözüm beklemek yanlış. Bunun konuşulmaya başlanması dahi önemliydi. İktidar siyasi riski de aldı. Herkesin bu sürece destek vermesi gerekiyor.

PAKETE ÖNCÜLÜK EDERİZ

Yeni açıklanan ekonomi paketini nasıl buldunuz? 9 sektörel dönüşüm programı bizim çalışmalarımızın odak noktasındaki alanlar. İthalata bağımlılığın azaltılması ve yerli üretime destek şirketlerimizin üretim ve rekabet gücünü artıracaktır. Eylem planlarının uygulanmasına ve öncülük edilmesine Bursa olarak talibiz. 2023'te dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmiş bir Türkiye hedefliyoruz. Bunu 1970'lerin sanayi modeliyle yapamayız. Farklı bir ligde yarışmak için kurguyu değiştirmeliyiz. Modern altyapı problemlerini çözmüş, lojistik altyapısını hazırlamış, içinde Ar-Ge merkezlerinin bulunduğu bölgeler oluşturmalıyız. Birinci bölgeyi (Marmara) dünya çapında rekabet gücü olan bir alana dönüştürmeliyiz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yerli malı tanımı değişiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN