Ambargonun faturası 140 milyar $

Giriş Tarihi: 25.11.2014
Ambargonun faturası 140 milyar $
Ukrayna konusunda AB ve ABD ile ters düşen Rusya'ya yönelik başlatılan ambargo ülkeye pahalıya patladı. Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, petrol fiyatlarındaki düşüş ve Batı'nın ambargosunun yıllık maliyetinin 140 milyar dolar olduğunu belirtti. Siluanov, "Jeopolitik ambargodan 40, petrol fiyatlarındaki düşüşten de 90-100 milyar dolar arasında bir kaybımız söz konusu. Ekonomik ve finansal sistemi en çok etkileyen konu petrol fiyatlarındaki düşüş" dedi.

BANKA KARLARI DA DÜŞECEK
Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Alexei Simanovsky ise, Rus bankalarının 2014 kârının geçen yıla göre yüzde 10 daha düşük seviyede gerçekleşebileceğini belirtti. Yurtdışı piyasalar, aralarında Sberbank ve VTB'nin de bulunduğu bazı büyük Rus bankaları ve şirketlerine yaptırımlar nedeniyle kapalı durumda. Haziran ayında varil fiyatı 115 dolar olan petrol 80 doların da altını gördü. Rusya'nın ihracatının üçte ikisini petrol ve doğalgaz oluşturuyor. ABD ve AB'nin ambargosu nedeniyle Rusya'nın bu yıl ekonomisinin büyümeyeceği tahmin ediliyor. Rusya Merkez Bankası'nın yazdığı senaryoya göre, üç yıl ekonomide küçülme bekleniyor.

RUBLE DEĞER KAZANIYOR
Ekonomide bunlar olurken mali piyasalarda ise az da olsa bir toparlanma var. Asya borsalarında Çin ve Avrupa'dan daha fazla destek beklentisiyle görülen yükselişi izleyen ruble, dolar karşısında yüzde 2 yükselişle 44.81 seviyesinde işlem gördü. Yatırımcıların, petrol üretiminin azaltılıp azaltılmayacağının görüşülmesi beklenen 27 Kasım'daki OPEC toplantısı öncesinde pozisyon aldıkları da görüldü. Brent hampetrolünün varili dün 80 dolar seviyesinde işlem gördü.

DEVLET PETROL FONU KURULSUN

Rosneft'in Yönetim Kurulu Başkanı Alexander Nekiperov, petrol fiyatlarındaki dalgalanmaya karşı bir öneri getirdi. Nekiperov, "Rusya piyasalardaki dalgalanmalara karşı olarak bir devlet petrol fonu kurmalı" dedi. Henüz ekonomi bakanlıkları ile konuyu tartışmadıklarını belirten Nekiperov, "Devlet piyasadaki koşullara göre petrol stokları ve arz fazlasını ayarlayacak bir yapıyı oluşturmalı" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ambargonun faturası 140 milyar $
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN