Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esnafa emeklilik müjdesi verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnafın beklediği müjdeyi verdi. Erdoğan, "SGK, Halkbank ile protokol imzaladı. Borcu olan esnafa yüzde 0.97 faiz ve 36 ay vadeyle kredi verilecek. Bağ-Kur'lu borcunu ödeyip, emekli olabilecek" dedi

Giriş Tarihi: 27.11.2014
Esnafa emeklilik müjdesi verdi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, esnafın beklediği müjdeyi verdi. 6552 sayılı torba yasayla Bağ-Kur'lu esnafın SSK'ya prim borçları konusunda yapılandırma hakkı getirdiklerini kaydeden Erdoğan, "SGK, Halkbank ile protokol imzalayacak. Emeklilik hakkını kazanamayan Bağ-Kur'lu kardeşlerimize Halkbank, 0.97 aylık faizle ve 36 ay vadeli olacak bir kredi verecek. Böylece, Bağ-Kur'lu bu borçlarını ödeme imkânını yakalayacak ve emeklilik hakkını kazandığı gibi bütün sosyal haklardan da anında istifade etmeye başlayacak" diye konuştu. Erdoğan, 4. Esnaf ve Sanatkârlar Şurası'nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

ESNAFIN YANINDA OLDUK:
12 yıllık başbakanlık döneminde her fırsatta esnaf ve sanatkârlarla bir araya geldik, gönülden gönüle sohbet ettik, onların sorunlarını her zaman gündemde tuttuk. Esnafımız, hiç tartışmasız şekilde milletimizin, devletimizin ve vatanımızın inşasında en büyük sorumluluğu ifa etmiş kesimdir.

TÜCCAR DEĞİL ALPEREN:
Bizde esnaf ve sanatkâr demek ticaret yapan, alan satan, sırf ekonomik faaliyette bulunan insan demek değildir. Bizim medeniyetimizde, millet ve medeniyet ruhumuzda esnaf ve sanatkâr gerektiğinde askerdir, alperendir. Gerektiğinde cephede vatanını savunan şehittir, gazidir, kahramandır. Gerektiğinde asayişi tesis eden polistir ya da adaleti sağlayan hakimdir. Gerektiğinde de şefkatli bir ağabeydir, kardeştir. Esnafı çıkartıp aldığınızda Türkiye tarihinden geriye hiçbir şey kalmaz.

3.6 MİLYAR TL:
Şimdi sizinle önemli bir müjdeyi paylaşmak istiyorum. O da şudur: Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bugün (dün) öğleden sonra inşallah Halkbank ile bir protokol imzalayacak. Bununla prim borçlarını ödeyemediği için emeklilik hakkını kazanamayan Bağ-Kur'lu kardeşlerimize aylık 0.97 faizle ve 36 ay vadeli kredi verilecek. Bağ- Kur'lular borçlarını ödeyerek emeklilik hakkını kazanacak. Bütün sosyal haklardan da hemen anında istifade etmeye başlayacak. Krediden istifade edeceklerin sayısı 279 bin 422. Yapılandırmaya konu miktar 3.6 milyar TL. Kredi ödemesi 3 ay sonra başlayacak.

FAİZ YÜKLERİ BİTTİ
Erdoğan, esnaf ve sanatkârların kredi faizinin 2002'de yüzde 47 iken, bugün yüzde 4-5 aralığına kadar çekildiğini hatırlattı. Cumhurbaşkanı, "Esnafımızın kullandığı kredi miktarı 153 milyon liradan 12 milyara ulaştı. 80 kat artış oldu. Prim, SSK ile oda ve borsalara borçlar konusunda iyileştirmeler yapıldı" diye konuştu.

DERT PARA DEĞİL HELAL KAZANÇ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, paranın esnaf ve sanatkârın hayatında önem ve değer bakımından en alt sırada yer aldığını belirterek, "Esnafın derdi, ne olursa olsun para kazanmak değil, helal paradır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esnafa emeklilik müjdesi verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN