İslam dünyası ekonomi için İstanbul'da buluştu

MÜSİAD'ın düzenlediği 18'inci Uluslararası İş Forumu (IBF) ve Fuarı açıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İslam ülkelerinden gelen katılımcılara "Türkiye yatırım için eşsiz bir ülkedir" mesajı verdi

Giriş Tarihi: 27.11.2014
İslam dünyası ekonomi için İstanbul'da buluştu
MÜSİAD'ın Asya'dan Avrupa'ya, Amerika'dan Ortadoğu ve Afrika'ya kadar 103 ülkeden 7 bin işadamını ağırladığı 18'inci Uluslararası İş Forumu (IBF) ve Fuarı başladı. 200 bin Türk işadamının katıldığı organizasyon pazar gününe kadar devam edecek. SABAH, aHaber, Daily Sabah, atvavrupa ve Para Dergisi'nin medya iletişim sponsoru olduğu etkinliğin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Erdoğan, "Küresel krizlere aldırmadan, içeriden ve dışarıdan yapılan taarruzlara boyun eğmeden Türkiye ekonomisi istikrarla büyümeyi sürdürüyor" dedi. 12 yılda ekonominin ortalama yüzde 5 büyüdüğünü hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu: "İhracatımız küresel ticaretteki daralmaya rağmen yaklaşık 5 kat büyüyerek, 160 milyar dolara yaklaştı. Türkiye IMF'ye olan borcunu kapattı. 2015'te G20'nin dönem başkanlığını da üstlendik. Küresel ekonomiye yön verme konusunda önemli bir sorumluluğu omuzladık."

2023 HEDEFLERİ ULAŞILAB İLİR

Cezayir ve Ekvator Ginesi'ne gerçekleştirdiği ziyareti hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Afrika'da Türkiyeli işadamlarının yatırımlarını gördük. 2012'de dünyanın en büyük 250 müteahhidi arasında 38 Türk firması vardı, bugün sayı 42'ye yükseldi. Çin'in ardından dünyada ikinci olan Türkiye pazar payında da yüzde 4'e ulaştı. 2023 için iddialı ama ulaşılabilir hedeflerimiz var. Bunlara ulaşma noktasında kararlıyız" dedi. Etkinliğe katılanlara da "Türkiye yatırım ve ticaret yapmak için eşsiz bir ülkedir" mesajı verdi.

TERCİHLİ TİCARET ÇAĞRISI

Fuarda konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de İslam İşbirliği Teşkilatı'na üye ülkelere tercihli ticaret sistemini bir an önce hayata geçirme çağrısında bulundu. MÜSİAD Başkanı Nail Olpak ise her şeyi tek bir değere indirgeyen finans terörünün yeniden değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

HELAL MCDONALD'S İSTİYORUZ
Kongrede "İslam Ülkelerinde Fon Kaynak Kullanımı" ve "Yeni Nesil Finansman Modelleri" konulu oturumlar yapıldı. Ebdiz Corporation Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Humayon Dar, "İslami bankacılık, konvansiyonel bankacılıkla iç içe geçmiş durumda. Ancak bu konvansiyonel bankacılığın bir parçası olarak devam edemez. Yani helal McDonald's istiyoruz ama Mahmut Döner Kebap'ı dünyaya götürmüyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İslam dünyası ekonomi için İstanbul'da buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN