Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşsizliği yüzde 10 düşürecek hamle

Giriş Tarihi: 29.11.2014
İşsizliği yüzde 10 düşürecek hamle

DTÖ, küresel anlamdaki ilk ticaret reformunda başarı sağladı. Anlaşmayla gümrük ve sınırlarda prosedür değişecek, küresel işsizlik yüzde 10 azalacak

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) uzun yıllar süren anlaşmazlıkların ardından tarihindeki ilk kez küresel ticaret reformu üzerinde anlaşma sağladı. Anlaşmanın küresel ekonomiye 1 trilyon dolar katkı yapması ve 21 milyon kişiye istihdam sağlaması bekleniyor. Dünyada halen 202 milyon kişi işsiz var. DTÖ bu hamlesiyle dünyada işsizliği yüzde 10 azaltacak. Anlaşmayla DTÖ gümrük kontrolleri ve sınırlardaki prosedürlerle ilgili standartlar getirecek. DTÖ Genel Direktörü Roberto Azevedo 19 yıl önce kurulan örgütün uzun müzakerelerden sonra gerçekleştirdiği anlaşmayla ilgili olarak, "Müzakerelerimiz rayına oturdu ancak yeni bir anlaşma için 17-18 yıl bekleyemeyiz" dedi.

YENİ FIRSATLAR SUNACAK

ABD Ticaret Temsilcisi Michael Froman anlaşmanın işlemlerde süre ve maliyetleri önemli ölçüde azaltacağını belirterek hem yoksul hem de zengin ülkelere yeni fırsatlar sunacağını söyledi. Froman anlaşmanın bütün ülkelerdeki küçük ve orta büyüklükteki işletmeler açısından özellikle önemli bir kazanım olduğunu da belirtti. 160 ülkenin üye olduğu DTÖ'de sağlanan bu anlaşma, 2001'de başlayan ancak sonuçlanamayan ticaret görüşmelerindeki orijinal halinin küçük bir bölümü. DTÖ taleplerini azaltarak çok daha küçük bir anlaşmaya razı oldu. Anlaşmanın bu hali bile Hindistan'ın vetosu nedeniyle dört ay geciktirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşsizliği yüzde 10 düşürecek hamle
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN