Türkiye'nin en iyi haber sitesi

100 milyar dolarlık anlaşma için Türkiye'ye geliyor

Türkiye ve arasında 2010 yılında açıklanan 100 milyar dolarlık ticaret hacmi anlaşması için Rısya Devlet Başkanı Putin Türkiye'ye geliyor. Putin, Erdoğan ve Davutoğlu ile görüşecek. Gündem başlıkları ise; ticeret ve enerji...

Giriş Tarihi: 1.12.2014 09:21
100 milyar dolarlık anlaşma için Türkiye'ye geliyor
Bugün öğle saatlerinde Ankara'ya gelecek olan Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ile görüşecek. İki ismin eş başkanlığında toplanacak olan Türkiye Cumhuriyeti-Rusya Federasyonu Üst Düzey İşbirliği Konseyinin (ÜDİK) 5. Toplantısı'nda ekonomi konuşulacak.

100 MİLYAR DOLARLIK İMZA ATMAYA GELİYOR

Edinilen bilgiye göre görüşmelerde, iki ülke arasındaki 35 milyar dolarlık ticaret hacminin, engeller kaldırılarak, 2020'de 100 milyar dolara çıkarılmasının yolu açılmaya çalışılacak.

ÜDİK toplantısında, ekonomi ve enerji alanlarındaki işbirliği öne çıkarılacak. Enerji alanında Akkuyu nükleer santrali ile ilgili çalışmaların hızlandırılması üzerinde durulacak. Özellikle inşaat lisansının başvuruları, bununla ilgili saha datalarının verilmesi, ÇET sürecinin tamamlanabiliyor olması, eleman inşaatları gibi konularda uygulamaya geçilmesi için düğmeye basılacak.


10 BAKAN EŞLİK EDECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte, Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin (ÜDİK) 5'inci toplantısına başkanlık edecek olan Putin'e, yaklaşık 10 Rus Bakan da eşlik edecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
100 milyar dolarlık anlaşma için Türkiye'ye geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN