Türkiye'nin en iyi haber sitesi

' fiyatının düşmesi ekonomi canlandıracak'

ATO Başkanı Atila Menevşe; varil fiyatının 74 dolar seviyesine inmesinin, Türkiye'nin 60 milyar dolarlık cari açığını azaltacağını, ekonomisini daha da canlandıracağını söyledi.

Giriş Tarihi: 1.12.2014 11:49
'Petrol fiyatının düşmesi ekonomi canlandıracak'
AdanaTicaret Odası (ATO) Başkanı Atila Menevşe, İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) üretimi kısmama kararından sonra petrol varil fiyatının 74 dolar seviyesine inmesinin, Türkiye'nin 60 milyar dolarlık cari açığını azaltacağını, ekonomisini daha da canlandıracağını söyledi.

Petrol varil fiyatlarının geçen haziran ayında 115 dolar olarak zirveye çıktığını ve bugüne dek yüzde 30 değer kaybettiğini anlatan ATO Başkanı Atila Menevşe, fiyatların 2010 yılı Eylül ayından bu yana en düşük seviyeye gerilediğini kaydetti. Türkiye'nin 2013 yılının ilk 9 ayında 11 milyar 314 milyon dolar, 2014 yılının ilk 9 ayında ise 9 milyar 814 milyon dolarlık ham petrol ithal ettiğini belirten Menevşe, "Petrol fiyatlarının düşmesi dışarıdan dövizle enerji alan Türkiye'nin cari açığının azalması yönünde olumlu bir hava yaratacaktır. Cari açık 60 milyar dolar seviyesinde. Petrole ödenen döviz rakamları da ortada. Bu rakamlar gözetildiğinde, petrol fiyatlarındaki düşüşün Türkiye için çok önemli olduğu görülüyor" dedi.

'ARAÇ SAHİPLERİ VE ÇİFTÇİLER İÇİN DE OLUMLU'

Petrol fiyatlarındaki düşüşün, cari açıkta iyileştirmeye yol açarken, Türk ekonomisine de çok olumlu yansıyacağını anlatan Atila Menevşe, şunları kaydetti:

"Geçen hafta Rusya'ya gitmiştik. Rusya gibi petrol ürünü ihraç eden ülkeler de, petrol fiyatlarındaki düşüşten endişe duyuyor. Rusya'nın petrol geliri çok yüksek. Fiyatlardaki düşüşle birlikte döviz rezervleri ve cari açıkla ilgili endişe ediliyor orada. Türkiye gibi ülkelere petrol fiyatlarının düşmesi avantaj sağlarken, Rusya gibi ülkelere olumsuz etki yapıyor. Türkiye'deki girdilerde petrol çok önemli yer tutuyor. Bu nedenle fiyatlardaki düşüş, üretimde maliyet ucuzlamasına yol açacaktır. Fiyatların düşmesi piyasalara yansıdığı takdirde, zaten yansıyacaktır, üretim artışı yaşanır. Fiyatların daha da düşeceği söyleniyor. Bu ekonomiye çok olumlu yansır. Petrol fiyatlarının düşmesi araç sahipleri için de, mazotla üretim yapan çiftçiler için de çok önemli. Nasıl akaryakıt fiyatları yükseldiğinde, bu zamla tüketiciye yansıyorsa, düştüğünde de bu durum indirim olarak tüketiciye yansır."

Körfez'e OPEC darbesi- Tıklayın

'Fiyatlara yansıması kaçınılmaz'- Tıklayın


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Petrol fiyatının düşmesi ekonomi canlandıracak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN