Bedelli askerlik çıktı, işte maliyeti! Taksit olacak mı?

Giriş Tarihi: 2.12.2014 14:50
Bedelli askerlik çıktı, işte maliyeti! Taksit olacak mı?

Bedelli askerlik çıktı. 27 Yaş ve 18 bin TL ile 1 Ocak 2015'ten itibaren yürürlüğe girecek bedelli askerlik için taksit yapılacak mı, hangi bankalar bedelli kredisi verecek kaç taksitle ödenecek ve bedelli maliyeti ne kadar olacak işte tüm detaylar...

Bedelli askerlik çıktı, Başbakan Ahmet Davutoğlu merak edilenleri yanıtladı. Bedelli askerlik için başvurular ne zaman? Taksit yapılacak mı?

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bedelli askerlik uygulamasından yaklaşık 700 bin kişinin yararlanabileceğini belirterek, "Başvurular 1 Ocak 2015 itibarıyla yapılabilecek. Şimdilik taksit düşünülmüyor" dedi.

Davutoğlu, AK Parti TBMM Grup toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bedelli askerlikten kaç kişinin yararlanabileceğinin sorulması üzerine Davutoğlu, hesaplamalara göre bedelli askerlik uygulamasından yaklaşık 700 bin kişinin yararlanabileceğini, net rakamın ise daha sonra paylaşılacağını söyledi.

ŞİMDİLİK TAKSİT DÜŞÜNÜLMÜYOR

"1 Ocak 2015 itibarıyla 28 yaşına girmiş ya da 27 yaşını doldurmuş olanlar müracaat edecekler" diyen Davutoğlu, basın mensubunun ne zaman sorusuna ise "1 Ocak 2015'ten itibaren" karşılığını verdi. Başbakan Davutoğlu, bedelli askerlik ödemelerinde şimdilik taksit düşünülmediğini de kaydetti.

BEDELLİ ASKERLİK SÜRPRİZİ

Ve bedelli askerlik çıktı. Başbakan Ahmet Davutoğlu bedelli askerlikle ilgili detayları açıkladı. Meclis Grup Toplantısı'nda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, bedelli askerlik yaşı ve bedelli askerlik ücretine ilişkin tüm bilgileri bizzat Davutoğlu açıkladı. İşte son dakika bedelli açıklaması.

Silahlı kuvvetlerimizin bir an önce uzmanlaşmış ve profesyonelleşmiş bir yapıya ulaşması için karar aldık sözleşmeli er ve erbaş alımları ile ilgili ciddi kolaylaştırmalar getiriyoruz. Bu alımları 20 yaşına kadar indireceğiz. Askerlik yapmayanlardan da alımlar yapılabilecek. Kısa süreli askerlik görevini onurla yapan vatandaşlarımızın üzerindeki yükleri de azaltmaya çalışacağız. Biz inşallah bedelli askerlik ile ilgili çok merakla beklenen konu. Önemli bir adım atmaya karar verdik. YAŞ'ta alınan kararla birlikte dün Bakanlar Kurulu'ndan alınan kararla 27 yaşını doldurmuş olan vatandaşlarımıza bedelli askerlik imkanı getiriliyor. Bu vatandaşlarımız 18 bin TL ödeme yaparak askerlik görevini yapmış sayılacaklar. Bu imkanın getirilmesi ile birikim hafifletilicek hem de buradan doğacak kaynak teknoloji yoğun savunma anlayışına geçebilmek adına o bölüme aktarılacak. Başka herhangi bir alanda kullanılmayacak. Bütün vatandaşlarımız bu imkanlardan yararlanacak. Hayırlı olmasını diliyorum.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bedelli askerlik açıklaması - VİDEO


BAŞBAKAN'IN KONUŞMASININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ


KAÇ DOĞUMLULAR YARARLANABİLİYOR?

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Meclis grup toplantısında bedelli askerlikle ilgili açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, grup toplantısında yaptığı açıklamada, "1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan ya da 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmuş olanlara bedelli askerlik imkanı getiriliyor. Bu vatandaşlarımız 18 bin lira ödeme karşılığında askerlik görevlerini yapmış sayılacaklar. Bedelli askerlik imkanının getirilmesiyle, hem söz konusu olan birikim hafifletilmiş olacak, hem de buradan sağlanacak kaynak savunma sanayi fonuna aktarılacak." dedi.

Bu koşullara göre 1987 doğumlular de bedelli askerlikten yararlanabiliyor. Açıklamaya göre bedelli askerlik için en son 31 Aralık 1987 doğumlular başvuru yapabilecek. 1 Ocak 1988'de doğanlar ise başvuru yapamıyor.

Başbakan Açıkladı, Bankalar Bedelli İçin Harekete Geçti

Yaklaşık olarak 700 bin kişinin yararlanacağı bedelli askerlik konusunda bankalar kredi çekmek isteyenlere farklı alternatifler sunuyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Meclis grup toplantısından önce gazetecilerin bedelli askerlikle ilgili sorusu üzerine "Grup toplantımda sürprizlerim var. Dinleyin, bekleyin" dedi. Ardından grup toplantısında konuşan Davutoğlu, "Bakanlar Kurulu'muzda, 1 ocak 2015 itibariyle 28 yaşından gün almış olan, 27 yaşını doldurmuş olan vatandaşlarımızın bedelli askerlik imkanı getiriliyor. Bu vatandaşlarımız 18 bin lira ödeme karşılığında askerlik görevlerini yapmış sayılacaklar." dedi. Davutoğlu, bedelli askerlik için ödenecek tutarda taksit yapılmayacağını da sözlerine ekledi.

700 BİN KİŞİ YARARLANACAK

Bedelli Askerlik Derneği'nin hesabına göre yaş 30 olursa 400 bin, 29 olursa 450 bin, 28 olursa 534 bin, 27 olursa 700 bin, 26 olursa 750 bin, 25 olursa ise 1 milyon kişi uygulamadan yararlanabilecekti.

BANKALAR İÇİN GELİR KAPISI

Bedelli askerlik konusunda bankalar da bu konuda 'esas duruş'a geçmiş durumda... Nitekim kâr marjlarının eski yıllara göre daraldığı, faizlerin yükseldiği bir dönemde, 600 bin kişiyi kapsayacak bir uygulama onlar için de önemli bir gelir kapısı anlamına geliyor.

60 AYDA 9.300 LİRA FAİZ ÖDEYECEK

Bedelli askerlik kredilerinin 12 ila 60 ay arasında olması planlanıyor. Faizler ise ihtiyaç kredisi faizlerinden çok da farklı olmayacak. Bugünlerde bankaların ihtiyaç kredisi faizleri yüzde 1.35 civarında. Buradan yapılan bir hesaplamaya göre bankadan 20 bin lira kredi çeken bir bedelli müsterisi bankaya 60 ay sonunda yaklasık 29.300 lira ödeyecek. Bu da aylık 489 liraya karsılık geliyor. Bankalara göre bir kişinin bu büyüklükte ve bu vadede bir kredi çekebilmesi için kazancının, aylık taksit tutarının üç katının üzerinde olması gerekiyor. Yani kredi çekecek kişilerin aylık kazancının 1.500 lira olması şart...

YA 36 AYLA SINIRLI OLURSA...

Eğer bankalar vadelerde 36 ayı geçmezse hesap daha da farklı bir hal alıyor. Bu durumda kişi aldığı 20 bin liralık kredi karşılığında bankaya 36 ay sonunda 26.500 lira ödeyecek. Bu da aylık 738 liraya karşılık geliyor. Aynı hesapla, 36 ay vadeli kredi çekecek bir kişinin aylık kazancının ise 2.250 lira civarında olması şart...

DEVLETİN KASASINA 12 MİLYAR GİRECEK

Bir önceki bedellide devlet kasasına girmesi beklenen para miktarı 13 milyar dolardı. Ancak yaşın da bedelin de yüksek olması nedeniyle devlet kasasına yalnızca 2 milyar lira girmişti. Şimdi ise, çıkan bedelli askerlikle devletin kasasına 12.6 milyar TL girecek.

İŞTE BEDELLİ ASKERLİK MALİYETİ

Bankalar düzenlemenin somutlaşmasının ardından bedelli askerlik paketlerini kamuoyuna duyuracak.

Bedelli adaylarının şansına kredi faizleri tarihteki en düşük dönemlerinden birini yaşıyor. Muhtemelen bankalar da yarından itibaren vatani görevlerini 'bedelli' yapacaklar için özel kredi ödeme planları hazırlayacak. Çalışırken askerliğini bedelli yapmak isteyenler için uygun faizli kredilerin çıkması muhtemel. Şu an tüketici kredisi olarak bankalar en düşük aylık faizi yüzde 1 üzerinden hesaplıyor.

Bedelli faizinin bu rakamın biraz altında olması muhtemel. 18 bin TL kredi alan bir bedelli adayı 12 aylık vade ile kredisini aylık 1.619 TL olarak geri ödeyecek. Yani 18 bin TL'yi 12 aylık taksitlerle toplamda 19.525 TL olarak geri ödeyecek. Vade daha uzarsa sözgelimi 2 yıla (24 ay) çıkarsa taksit miktarı azalacak. 24 ay vadeli 18 bin TL kredi alan bir bedelli adayı aylık 867 TL ödeyecek. Bankaların bedelli adayları için 'dosya masrafsız' kredi kampanyaları çıkarması da seçenekler arasında.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bedelli askerlik çıktı, işte maliyeti! Taksit olacak mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN