Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Düşen fiyatlar Çin'e yaradı

nın haziran ayından bu yana yüzde 40 değer kaybetmesi, Çin'in günlük ortalama 470 milyon dolar kar etmesini sağladı.

Giriş Tarihi: 2.12.2014 15:10
Düşen fiyatlar Çin'e yaradı
Uluslararası Enerji Ajansı'nın verilerine göre, nın haziran ayından bu yana yüzde 40'a yakın düşmesi, dünyanın en çok petrol ithal eden ülkelerinden Çin'e yaradı. Ayda 200 milyon varilin üzerinde ham petrol ithal eden Çin, petrol fiyatlarının düşmesi sayesinde günde 470 milyon dolar kar etti.

Çin'de bulunan Xi'an Jiaotong Liverpool Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Göncü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, petrol fiyatlarının düşüşünün, Çin'e büyük imkanlar sağladığını belirterek, "Çin, her ne kadar orta vadede daha fazla petrol alacak olsa da düşen petrol fiyatlarından elde ettiği karla enerji kaynaklarında çeşitliliğe yönelmek için yenilenebilir enerji ve doğalgaza yatırımlarını artırma imkanı yakaladı" diye konuştu.

Göncü, Çin'in orta vadede daha fazla ham petrol ithal edeceğini, fosil yakıtların kullanımından dolayı oluşan karbon salınımının önüne geçmek için önümüzdeki 5 yılda doğalgaza yönelerek petrol tüketimini azaltabileceğini söyledi.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi'nin (EIA) verilerine göre Çin bu yıl sonuna kadar ABD'yi geçerek dünyanın en büyük petrol ithal eden ülkesi haline gelecek.

Çin ithal ettiği petrolü ağırlıklı olarak nakliye, ulaştırma ve imalat sektörlerinde kullanıyor.

Ham petrolün varil fiyatı, haziranda 120 dolar seviyelerinde iken kasımda 77 doların altına geriledi. Geçen hafta Viyana'da düzenlenen OPEC toplantısında üretimde kısıtlama yapılmaması kararının ardından ise fiyatlar 70 dolar seviyesine düştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Düşen fiyatlar Çin'e yaradı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN