Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soma Kaymakamlığı'nda flaş açıklama!

Soma' da maden işçilerinin işten çıkarılmasına ilişkin Soma Kaymakamı Atçı: "Çözüm bulma, istihdam sağlama adına maden firmalarıyla, sendikacılarla görüşme yapıyoruz" dedi.

Giriş Tarihi: 2.12.2014 15:26
Soma Kaymakamlığı'nda flaş açıklama!
Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, işten çıkarılan maden işçilerinin istihdamına yönelik ilçedeki diğer maden firmalarıyla ve sendika yetkilileriyle görüşme yaptıklarını bildirdi.

Kaymakam Atçı, Cengiz Topel Meydanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, kış döneminde madenlerde çalışanların işlerini kaybetmelerinden üzüntü duyduklarını belirtti.

Konuyla ilgili ilçede tedirgin bir bekleyişin hakim olduğunu ifade eden Atçı, çözüm bulma, istihdam sağlama adına maden firmalarıyla, sendikacılarla görüşme yaptıklarını ifade etti.

ATÇI ŞU BİLGİLERİ VERDİ:


"İlçemizde üretime yeni geçecek, kapasitesini genişletecek maden firmaları var, işçilerin bir bölümünün buralarda istihdam edilmesi yönünde görüşmelerimiz var. Yine Soma Kömürleri AŞ'ye ait Atabacası ocağının da kısa sürede üretime alınabileceğini düşünüyoruz. Eğe bu ay içerisinde üretime dönerse, işten çıkarılan 700 kadar işçi arkadaşlarımız tekrar işe geri dönebilecek. Ancak Eynez ocağı ile ilgili ne olacağını önümüzdeki dönemlerde göreceğiz. Yakın gelecekte üretime geçeceği ihtimal dahilinde görünmüyor."

Bahattin Atçı, maden ocaklarının ilçede önemli istihdam oluşturduğunu, maden işçinin yaşadığı olumsuzluğun tüm esnafı, yaşayanları etkilendiğini, iş imkanı sağlanamamasının ilçeden göçe neden olacağını savundu.

'Madencileri işsiz ve açıkta bırakmayacağız'- Tıklayın

Soma'daki madencilere üzücü haber- Tıklayın

Madenciye SMS'le kara haber- Tıklayın

İşçilere ödenecek kıdem tazminatı konusunun da acilen çözülmesi gerektiğini ifade eden Atçı, daha önce maaş ödemelerinde yapıldığı gibi tazminatların devlet kaynaklarından ödenerek ilgili firmadan daha sonra tahsil edilmesi yönünde girişimlerin olduğunu belirterek, "Her ne şekilde olursa olsun işçilerimizin mağdur edilmemesi, tazminatlarının bir an evvel ödenmesi çok önemli. Çünkü işçi kardeşlerimizin buna ihtiyacı var" dedi.

Kaymakam Atçı, işçilerin kredi borçlarının ertelenmesiyle ilgili ilçedeki bankaların şube yetkilileriyle görüşeceklerini, fakat nasıl bir sonuç alınacağı konusunda şu etapta birşey söylenemeyeceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soma Kaymakamlığı'nda flaş açıklama!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN