Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tekirdağlı tekstilci 'Çapraz Ar-Ge'yle fark attı

Giriş Tarihi: 2.12.2014
Tekirdağlı tekstilci 'Çapraz Ar-Ge'yle fark attı

Tekirdağlı tekstilciler 'Çapraz Ar-Ge' ile çok sayıda buluşa imza atıp, küresel rakiplerini solladı. Teksander Başkanı Sarıoğlu, "Güçlü bir sanayi şehriyiz" dedi

Türkiye ekonomisinin lokomotifi tekstilde büyük bir dönüşüm yaşanıyor. Bir dönem Türkiye'de biteceği iddia edilen sektör, 2014 yılında cari açığın en büyük merhemi oldu. 16 milyar dolar cari açık fazlası veren tekstil üretimi, kilogram başına ihracat gelirini de yüzde 8 artırdı. Dönüşümde, teknik tekstil ve yüksek katma değerli ürünlerin büyük katkısı oldu. Mucit KOBİ Yolda, bu hafta sektörün bu dönüşümüne büyük katkı sağlayan Tekirdağ ve Çerkezköy'deydi. Bölgenin gündeminde Namık Kemal Üniversitesi'nin de desteğiyle hayata geçirilen 'Tekstilde Dönüşüm-Teknik Tekstile Geçiş' projeleri var. Konuyla ilgili 8 yıldır özel çalışmalar yürüten Çerkezköy OSB bu ve benzeri projeler sayesinde, tekstilde kilogram başına gelirini en fazla artıran bölge oldu. Ayrıca Tekirdağ genelindeki Ar-Ge merkezleri bir ilke imza atarak, adına 'Çapraz Ar-Ge' sistemi denilen inovatif bir çalışma yöntemi geliştirdi. Bu sayede beyaz eşya sektöründe faaliyet gösteren bir ısı mühendisi, 1 aydır iplik fabrikasında Ar-Ge yapıyor. Bölge benzer çalışmalarla katma değer liginde zirveye çıkarak, 2013'te 3.5 milyar dolar ihracata, 290 adet de patent ve faydalı buluşa imza attı. Tekirdağ Sanayiciler Derneği ve Çerkezköy OSB Başkanı Ömer Sarıoğlu özellikle tekstil alanında çok ciddi bir atak içinde olduklarını ifade ederek "Tekirdağ, 13 OSB ve 7 küçük sanayi sitesiyle bir sanayi kentidir. 250 bin kişi sanayi sektöründe istihdam ediliyor. Yakın zamanda Tekirdağ Sanayi Odasının da ilimizde kurulacağını umut ediyorum. Bu sayede Ar-Ge ve teknolojide de sesimiz daha gür çıkabilecek" dedi.

İNOVASYON TURU

KOBİ'ye mobil hızda ulaşacak
ING Bank 2015'te şirketlere mobil hızda hizmet vermeyi planlıyor. Banka bu kapsamda saha ekibini yeniden organize etti. Mobil yazılımlar kullanan saha ekibi bu sayede KOBİ'lerin ihtiyaçlarını daha kapılarını çalmadan tespit edebiliyor. ING Bank KOBİ Bankacılığı ve Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Erdoğan Yılmaz, banka olarak küçük ve orta ölçekli işletmelerin hayatlarını kolaylaştıran inovatif hizmetler sunduklarını belirtti.

Tasarım ödülleri sahiplerini buldu
Türkiye'nin tasarımda en büyük ödül organizasyonu olan "Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri", dün akşam Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Bu yıl ilk kez verilen Design Turkey Turquality Özel Ödülü'ne Vestel layık görüldü. Tuna Mobilya da Turquality programı kapsamında Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülü'nü kazandı.

HAFTANIN FIRSATI

Konfor yeni girişimciler arıyor
Konfor Mobilya, yatırımcılara konsept mağazaları ile büyük bir fırsat sunuyor. Üç dakikada bir panel mobilya ve altı adet yatak üretim kapasitesine sahip olan Konfor, üretim altyapısı ve fonksiyonel ürünleri ile hızla mağazalaşma kararı aldı. İzmir'den yola çıkan marka, mobilya ve yatakta yakaladığı grafiğini tüm Türkiye ve dünyada geliştirme hedefinde. Türkiye'de 25 mağazası bulunan Konfor, yıl sonuna kadar 35, 2015 sonuna kadar ise 60 mağazaya ulaşmayı hedefliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tekirdağlı tekstilci 'Çapraz Ar-Ge'yle fark attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN