Yılda 700 milyon$

Giriş Tarihi: 3.12.2014
Yılda 700 milyon$

SABAH'a konuşan İslam Kalkınma Bankası'nın iştiraki 'nin CEO'su , Türkiye'ye aktardıkları kaynağı 3 sene sonra yıllık 700 milyon $'a çıkaracaklarını söyledi

Merkezi Cidde'de bulunan 'nın iştiraki olan Uluslararası İslam Ticaret Finansman Şirketi () Türkiye'de kesenin ağzını açıyor. CEO Dr. Waleed , 2008'den bu yana Türk şirketleri ve bankaları lehine 1 milyar 650 milyon dolar finansman sağladıklarını belirterek, "Önümüzdeki 3 yıl içinde Türkiye'ye sağladığımız finansmanı artıracağız. Yıllık 700 milyon dolarlık ticaret finansman hacmine ulaşmayı planlıyoruz. Bu ulaşılabilir bir rakam" dedi. MÜSİAD'ın düzenlediği 18'inci Uluslararası İş Forumu Kongresi ve İSEDAK toplantısı için Türkiye'de bulunan Al-Wohaib SABAH'a konuştu. CEO, Türkiye'de 2008'den bu yana var olduklarını, İstanbul Merkez Ofisi'nin kısa bir süre önce faaliyetlere başladığını ancak henüz resmi açılış töreni düzenlemediklerini kaydetti. Birçok bankayla çalıştıklarını anlatan Al-Wohaib, "En yüksek tutardaki anlaşmaları Eximbank'la yaptık. 2014'te iki adımlı murabaha (faizsiz bankacılık ürünü) kullanılarak İslami finans için yerel şirketlere tahsis edilmek üzere Eximbank'a 200 milyon dolar finansman sağladık" dedi.

İLK HEDEF TUTTU
Türkiye'nin çok önemli bir ülke olduğunu belirten CEO Al-Wohaib, şöyle konuştu: "Türkiye'nin her sene yaklaşık 50 milyon dolarlık kredi kullandığını fark ettim. Bu nedenle Ekim 2008'de kurumumuzun önümüzdeki beş sene içerisinde 500 milyon dolarlık bir hedef belirlediğini basın aracılığıyla duyurdum. Elhamdülillah şimdiden 450 milyon dolara eriştik. Bunu artıracağız."

LİDER OLACAKSINIZ

ITFC CEO'su Al-Wohaib, Türkiye'nin finansal "faydacılık" girişiminin dünyada İslami finansın lideri haline gelmesini sağlayacağına işaret etti. Al-Wohaib Türkiye'de katıldığı toplantılarda kendisine sunulan raporlara göre, dünyanın üçüncü büyük İslam bankası olan, yüzde 62'si Kuveyt Finans Kurumu'nun elinde bulunan Kuveyt Türk'ün varlık bazında şu anda Türkiye'deki en büyük İslami finans kurumu durumunda bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Bu da Türkiye ekonomisinin çok güçlü kurumlar ortaya çıkarabileceğini gösteriyor. Türkiye büyüdükçe, şu anda yaklaşık 1.7 trilyon dolar olan İslami finanstan birkaç sene içerisinde daha da büyük bir pay alacaktır. İlerleme kat edecektir."

ŞİRKETLERLE DİREKT ÇALIŞIYORUZ
Al-Wohaib, ITFC'nin bankaların dışında direkt şirketlerle çalıştığını da belirterek, "Bunun için şirketlerin cirolarının 50 milyon dolar civarında olması gerekiyor. Üst limitimiz yok, 10 milyon doların altında kredi veremiyoruz. Başvuru sistemimiz çok basit. Sadece bir e-postayla da müracaat edilebiliyor ancak üç yıllık mali tablosunu istiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yılda 700 milyon$
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN