İthal telefon ve laptop'a müdahale

Ekonomi Bakanı Zeybekci, cep telefonu ve laptop'ların Türkiye'de üretilmesi için antidamping müdahalesi yapacaklarını söyledi

Giriş Tarihi: 4.12.2014
İthal telefon ve laptop'a müdahale
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Bakkal dükkânından çiklet alır gibi bir tane daha alıyor" diye tepki gösterdiği cep telefonu çılgınlığında frene basılıyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin ithal etmediğinde kaybetmeyeceği yaklaşık 30 milyar dolarlık bir alan olduğunu ve buna müdahale edeceklerini açıkladı. Zeybekci, "Elektrik ve elektronikle ilgili laptoptan cep telefonuna kadar antidamping müdahalelerimiz olacak. Bunların Türkiye'de üretilmesini istiyoruz. Bu iki alanda 5-6 milyar dolarlık ithalat yapılıyorsa bu markalar gelsin bunu Türkiye'de üretsin" dedi. Zeybekci, şu mesajları verdi:
RUSYA İLE KOTA SORUNU AŞILIYOR: Rusya ile ihracatımızın önündeki engelleri, 2014 yılı sonuna kadar karşılıklı olarak kaldırma konusunda anlaşmaya vardık.
BORUYA SORUŞTURMA: ABD Türkiye'den ithal edilen 400 milyon dolar civarında ihraç potansiyeli olan çelik doğalgaz ve petrol taşıma boruları ile ilgili antidamping soruşturması açtı. Borusan'ın hammadde temin ettiği Ereğli Demir-Çelik'in yüzde 50 hissesi Oyak'a ait. Oyak devlet kuruluşu ve bu nedenle Borusan devlet desteği aldığı gerekçesiyle yüzde 17 antidamping uygulaması getirildi.
AMERİKAN PAMUĞUNA İNCELEME: ABD ürünleri üzerinde araştırma yapıyoruz. Şu ana kadar 2 üründe pamukla ilgili süreç başlattık ve antidamping soruşturmalarına devam ediyoruz.
GÜMRÜK BİRLİĞİ GÜNCELLENİYOR: Gümrük Birliği imzalandığında Türkiye kazançlı çıktı. Ama son dönemlerde AB agresif bir şekilde üçüncü dünya ülkeleriyle serbest ticaret anlaşmaları imzalıyor. Dolayısıyla anlaşmanın günümüz şartlarına adapte edilerek güncellenmesi için AB komisyonu ile temas halindeyiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İthal telefon ve laptop'a müdahale
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN