Türkiye'nin en iyi haber sitesi

60 bin ihracatçı inovasyonla büyüyecek

TİM'in 3'üncüsünü düzenlediği İnovasyon Haftası'nda konuşan Başkan Mehmet Büyükekşi, "60 bin ihracatçı inovasyonla büyüyecek" dedi

Giriş Tarihi: 5.12.2014
60 bin ihracatçı inovasyonla büyüyecek
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen 3. Türkiye İnovasyon Haftası dün başladı. Hollanda'nın partner ülke olduğu haftanın açılış konuşmasını yapan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye'nin rekabetçi kalarak büyümesi ve toplumsal refahı artırması için inovasyonun ana unsur olduğuna dikkat çekti.

BAMBU AĞACI ÖRNEĞİ
İnovasyon Haftası'nda sanayi ile akademiyi, yaratıcılıkla tutkuyu, tecrübeyle vizyonu bir araya getirdiklerini, ilk yıl 15 bin, ikinci yıl 27 bin kişinin katılımcı olduğunu söyleyen Büyükekşi, bu yıl hedeflerinin 30 bin kişiye ulaşmak olduğunu belirtti. TİM Başkanı, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması için her yıl ortalama yüzde 10'un üzerinde ihracat artışı sağlaması gerektiğini vurguladı. Türkiye ihracatçılarının hayal ettiği inovasyon ve rekabet serüvenini bambu ağacının büyümesine benzeten Büyükekşi, bu ağacın beş yıl boyunca en ideal şartlarda dahi hiçbir gelişme göstermediğini, ardından sihirli bir el dokunmuş gibi birdenbire günde 40-45 santim büyümeye başladığını ve altı haftada yaklaşık 27 metrelik esas boyuna ulaştığını hatırlattı. Yaşananların sihir olmadığını, bambu ağacının duruyormuş gibi yapıp birdenbire hızlı büyümesinin sebebinin beş yıl boyunca toprağa sabırla saldığı kökleri olduğunu dile getiren Büyükekşi, şunları söyledi: "60 bini aşkın ihracatçının temsilcisi TİM olarak biz de sabırla ve istikrarla inovasyona yatırım yapıyoruz. 2012'de Küresel İnovasyon Endeksi'nde 143 ülke arasında Türkiye 74'üncü sıradaydı, 2014'te 54'e yükseldi." Organizasyonun sponsorlarından Arçelik Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, Ar-Ge'ye verdikleri önem sayesinde dünyada beyaz eşya pazarının yarısına denk gelen coğrafyada son 5 yılda 2'nci sıraya yükseldiklerini söyledi. TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici ise "Girişimcilerimizin ihtiyaç duyduğu eko sistemi yaratmak ve çıktıkları yolda vizyonları olmak bizim için önem taşıyor" dedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da geliştirdikleri bir programla İstanbul'un sorunlarını tablet üzerinden izleyebildiğini anlattı. Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Mehmet Pekarun ise "Ülkemizde inovasyon için bireysel girişimcilere çağrı yapıyoruz, milyonlarca yaratıcı genç girişimci potansiyelimiz var" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
60 bin ihracatçı inovasyonla büyüyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN