Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa siyasi birlik ile kendini öldürdü

Avrupa'nın en büyük hatasının siyasi birliğe geçiş olduğunu belirten ünlü stratejist Garelli, "Biz de siz de ekonomik işbirliği istiyoruz ama artık mümkün değil" dedi

Giriş Tarihi: 5.12.2014
Avrupa siyasi birlik ile kendini öldürdü
Dünya Ekonomik Forumu'nu 13 yıl boyunca yöneten Stephane Garelli, SABAH'ın Türkiye ve küresel ekonomi ile ilgili sorularını yanıtladı. Avrupa'nın temel sorununun ekonomik birlikten siyasi birliğe geçiş olduğunu belirten Dünya Rekabet Merkezi Direktörü Stephane Garelli, "Türkiye ile İsviçre aynı durumda. Benim ülkemde de sizinkinde de Avrupa ile siyasi birlik içinde olmadan çok, ekonomik birlikte olmak istiyor insanlar. Avrupa 'Siyasi birliğe girmeden Avrupa Birliği'ne üye olamazsın' diyerek kendini öldürdü. Avrupa bunu söyleyerek kendisi için önemli bir enstrümanı kaybetti. Türkiye ile yaşadığımız temel sorun da bu. Siz de Orta Asya ile olan bağlarınızı artırdınız. İyi işler yapılıyor şu anda" dedi. Garelli, uluslararası 340 şirketin yasal boşlukları kullanarak Lüksemburg üzerinden milyarlarca euro 'vergi kaçırdığı'nın belirlenmesiyle ilgili olarak da şunları söyledi: "Lüksemburg vergi skandalı tamamen yasal ama meşru değil. Yapılan vergi kaçırma doğru değil. Bu sistemin değişeceği kesin. Ancak dünyada vergiden daha zor değiştirilecek bir şey daha yoktur. Her şey buna göre belirlenir. Ama tren yola çıktı. Doğru yönde ilerliyor. Buradaki sorun, ne kadar kısa sürede gideceği yere varacağı."

TEK VERGİ MÜMKÜN DEĞİL
Garelli ayrıca dünyada tek bir küresel verginin mümkün ve sağlıklı olmadığını da belirterek "Bazı ülkelerin vergi alma gibi zorunluluğu yok. Bazılarında ise oranlar yüksek. Bu hem kültüre hem de ülkenin ekonomik yapısına bağlı. Vergide rekabet eden ülkelere saygı duymalıyız" dedi.

AFRİKA, YENİ BÜYÜME ALANINIZ

Türkiye için Afrika'nın yeni büyüme alanı olduğunu söyleyen Garelli, "Türkiye'nin Afrika kıtasında itibarı yüksek. Ayrıca Çinliler gibi de değilsiniz. Bu nedenle Türkiye'nin yönü Afrika olmalı" şeklinde konuştu. Avrupa'nın Japonya'nın kayıp 10 yıl sendromuna girdiğini de söyleyen Garelli, şu anda tüm Avrupa'da sıfır enflasyon sıfır büyüme endişesinin hakim olduğunu dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa siyasi birlik ile kendini öldürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN