Bilgisayarlarla konuşma dönemi

1984'te yaptığı bir konuşmada bilgisayarların parmakla yönetileceği öngörüsünde bulunan MIT Media Laboratuvarı Kurucusu Negroponte, yakın zamanda insanların bilgisayarlarla konuşacağını iddia etti

Giriş Tarihi: 5.12.2014
Bilgisayarlarla konuşma dönemi
Teknoloji dünyada herkesin yakından takip ettiği bir alan. Dolayısıyla bu alanda ortaya çıkan her bir yenilik son tüketiciyi de yakından ilgilendiriyor. Bilgisayarlarda mouse'un terk edileceğini ve ekranların parmakla yönetileceğini 1984 yılında yaptığı bir konuşmasında öngören MIT Media Laboratuvarı Kurucusu Nicholas Negroponte, İnovasyon Haftası'nın en önemli konuklarından birisi olarak öne çıktı. Konuşmasında inovatif olabilmenin ipuçlarını veren Negroponte, "Biri size geliştirdiğiniz bir düşüncenizin saçma olduğunu söylerse, bundan onur duymalısınız. Bunu tavsiye olarak almalısınız" dedi. Negroponte, bu noktada yeni öngörüsünü de insanla bilgisayarın konuşması fikri olarak açıkladı.

İNTERNET ÜCRETSİZ OLSUN

Yaratıcı bir toplum için en kritik ve hassas noktanın insanlar arasında bağlantı kurmak olduğunu aktaran Negroponte, "Bağlantı kurmaya bir insanlık hakkı olarak bakabilir miyiz? Bu soruyu sorduğumuz zaman her şey değişecek. İnsan olduğumuz için buna hakkımız olmalı. Bugüne kadar hiçbir ülke önerdiklerimi yapmadı. Şimdi Türkiye'ye öneriyorum. Türkiye bunu yapabilirse başarılı olur. Bağlantıyı, interneti ücretsiz yapabilirse topluma katkı olur. Daha büyük bir ekonomi için internet ücretsiz olmalı" dedi.

İŞBİRLİĞİ YAPMALIYIZ

Bu yıl İnovasyon Haftası'nın partner ülkesi olan Hollanda'nın Kraliyet Büyükelçisi Ron Keller, Türkiye'nin 2023 hedeflerini takdir ettiklerini, bunun sadece rakamsal bir hedef olmadığını, aynı zamanda küresel ve güçlü bir ekonomi olma yolunda stratejiler barındırdığını söyledi. İnovasyona odaklı çalışmanın önemine dikkat çeken Keller, "Gerek çocuklarımız gerekse kendi geleceğimiz için inovasyon konusunda Türkiye ile ortak çalışmamız gerektiğine inanıyoruz. Türkiye ihtiyaçları ve coğrafik konumu nedeniyle Hollanda'dan farklı bir konumda. Ancak inovasyon konusunda birlikte çalışarak sadece iki ülkenin değil diğer toplumların da birbirine yakınlaşmasına katkı sağlayacağımıza inanıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilgisayarlarla konuşma dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN