Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversiteler artık pratiğin içinde olmalı

Başbakan Davutoğlu, İnovasyon Haftası'nda 'seferberlik' ilan etti. Üniversitelerin pratik hayatta daha aktif olması gerektiğine vurgu yapan Davutoğlu, "Bilginin mutlaka paradigmaya dönüşmesi gerekiyor" dedi

Giriş Tarihi: 6.12.2014
Üniversiteler artık pratiğin içinde olmalı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası'nda iş dünyasına önemli mesajlar verdi. Üniversitelerin teknolojik anlamda bilgiye ve yeni üretime açık bir nesil yetiştirmesi gerektiğine vurgu yapan Davutoğlu, Türkiye'nin teknolojik anlamda bir sıçrama yapması gerektiğini ve bu konuda hükümet olarak her konuda destek vereceklerini söyledi. İnovasyona Türkçe isim de bulan Davutoğlu, "Bu kavrama 'uygulamalı yenilik' diyebiliriz. Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşması için buluş yapmamız gerekiyor. Buradan yeni bir seferberlik başlatıyorum" dedi. Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Buradan üniversitelerimize sesleniyorum, eğer inovasyonda ilerlemek istiyorsak temel bilimlerde bir değişime ihtiyacımız var. Kurgu ve tasarım yapabilme yetisi olmadan bu mümkün olmaz. Bilginin mutlaka yeni bir paradigmaya dönüşmesi gerekiyor. Tasavvurdan fikirle geçiş olduğunda, yeni bir buluş ortaya çıktığında marjinal bir düşünce olmaktan çıkıp, keşif haline dönüşecekse burada Ar-Ge aşaması geliyor."

İnovasyonda başarılı olan 13 şirkete ödül verildi
Ar-Ge Liderliği: Arçelik (Levent Çakıroğlu)
Müşteri Odaklı Hizmet İnovasyonu: Brisa (Hakan Bayman)
En Yenilikçi KO Bİ ve Girişim Bankacılığı: TEB (Ümit Leblebici)
Uluslararası Alanda En Başarılı Şirket: THY (Hamdi Topçu)
Teknoloji Geliştirmede Liderlik: Arçelik (Levent Çakıroğlu)
Marka Geliştirmede Liderlik: Konya Şeker (Recep Konuk)
Tasarım Geliştirmede Liderlik: ASELSAN (Celalettin Döver)
En Fazla Tasarıma Katkı: Prof. Yalçın Karayağız
En Fazla Ar Ge'ye Katkı: Prof. Mehmet Karaca
Yılın En İnovatif Girişimi Ödülü: Borsa İstanbul (İbrahim Turhan)
Yılın En Aktif Melek Girişim Sermayecisi: Hasan Aslanoba
En İnovatif Ar- Ge Projesi: Mehmet Erdem İnci
En İnovatif Tasarım Projesi: Seher Süleymanoğlu.

'Türkiye tasarım gücüyle ön plana çıkmak zorunda'
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise konuşmasında, inovasyon kavramının bakanlığın ana iştigal alanlarından biri olduğunu söyledi. Zeybekci, üretilen ürünlerin özgün tasarımlar olmadığı ve marka haline gelmediği sürece çok faydalı olmayacağını belirterek, "Bugünün inovasyonu, yarının müteahhididir" dedi.

'Teknolojide orkestra şefliği yapmalıyız'
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, inovasyon kavramı hakkında farkındalık oluşturmak istediklerini vurguladı. Büyükekşi, "Kalemin kılıçtan, aklın ise paradan daha kuvvetli olduğunu bizlere açık seçik gösteren yeni bir binyıla girdik. Teknolojide taşeronluk değil, orkestra şefliği yapmalıyız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversiteler artık pratiğin içinde olmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN