Aynalar tişörtler partiden

CHP'nin usulsüz harcamaları Anayasa Mahkemesi'ne yakalandı. Parti yöneticileri, Hazine'nin parasıyla motosiklet aynasından kartvizite kadar pek çok özel masrafını karşılamış

Giriş Tarihi: 7.12.2014
Aynalar tişörtler partiden
CHP fena yakalandı. Partinin 2010 yılı hesaplarını inceleyen Anayasa Mahkemesi, 'akla hayale' sığmayan harcamaların parti kasasından usulsüzce yapıldığını tespit etti. Parti kaynaklarını motosiklet aynasından tişörte hatta kartvizite kadar birçok kişisel harcamada kullanan CHP, belge de gösteremedi. Usulsüz harcanan 425 bin 306 TL Hazine'ye irat kaydedilecek.

CEP'TEN KARTVİZİTE

Anayasa Mahkemesi yöneticilerin parti kasasındaki parayla özel kartivizit bastırdıklarını, Nokia ve Samsung cep telefonu hatta motosiklet aynası dahi aldırdıklarını belirledi. Usulsüz harcamaları yapan CHP'liler bunların parti gideri olduğunu söyleyecek kadar da yüzsüzleşti. Yüksek Mahkeme belge isteyince de hiçbir şeyi ispat edemedi. CHP'nin en büyük usulsüz harcama kalemi 2010 mart ve nisanında iki parça halinde Halk TV'ye ödenen miktar oldu.

PARA HALK TV'YE
Anayasa Mahkemesi, bu tarihlerde Halk TV'ye usulsüz yollarla 150 bin TL aktarıldığını belirledi. Parti yöneticilerinin kişisel davaları için BMK Hukuk Bürosu'na 12 bin 678 TL para aktarıldı. Mahkeme, bu üç kalem harcamanın da parti faaliyetiyle ilgisinin bulunmadığına karar verdi. CHP çok sayıda parti çalışanına da borç para verdi. Bunlardan ikisini geri almadı. Gerekçe olarak da "Partiye yıllarca hizmet eden bu kişilerin mağdur olmaması için yapılan ödemelerden herhangi bir kesinti yapılmamıştır" savunmasını yaptı. Mahkeme bu gerekçeyi kabul etmedi.

İSİMSİZ BİLET
CHP'nin her yıl Hazine'den edindiği gelirle parti yöneticilerine spor malzemeler dahi aldığı ortaya çıktı. Spor takım, ayakkabı, gömlek, pantolon ve tişört faturalarını gören Anayasa Mahkemesi "Bu harcamalar parti faaliyeti için olamaz" dedi. Usulsüz harcamalar içinde 7 ayrı isimsiz uçak bileti de dikkat çekti. Partililerin özel araçlarına benzin aldıkları da tespit edildi.

ŞEROYA "HELAL SÜT"
Anayasa Mahkemesi, CHP'nin kadrolu kedisi "Şero"nun süt ve kumu nedeniyle 2009 yılında yapılan 14 TL'lik harcamayı usulsüz bulmuştu. CHP'nin 2010'da kediye aldığı süt ve kumu parti bütçesinden karşılamadığı anlaşıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aynalar tişörtler partiden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN