Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fakir fukara parasıyla ihya oldunuz

ASKON'un Genel Kurulu'na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bankaları eleştirerek, "Fakir fukara parasıyla ihya oldular. Faiz oyununu bozacağız" dedi

Giriş Tarihi: 7.12.2014
Fakir fukara parasıyla ihya oldunuz
ASKON'un 9'uncu Olağan Genel Kurulu'na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, enflasyonun sebep değil, netice olduğunu belirterek, "Ama öyle bir mantık çalıştırıyorlar ki, enflasyonu sebep, faizi netice olarak gösteriyorlar. Kimi aldatıyorsunuz ya? Yüksek faiz, zulüm aracıdır. Bu beladan kurtulmalıyız. Yatırımcı bir Türkiye bu faiz oranlarını düşürmeye mecburdur" dedi. Yüksek faiz oyununu bozmak için kendisinin de sorumluluk üstleneceğini kaydeden Erdoğan, "Öyle veya böyle bunu bozacağız. Çünkü buna daha fazla tahammül edemeyiz" diye konuştu. Erdoğan, Türkiye'de en çok finans sektörünün para kazandığını belirterek, şöyle konuştu: "Yorulmadan ne yapıyorlar? Fakir fukaranın, garip gurebanın parasıyla ihya oluyorlar. Bu kadar açık."

ÜLKE ALEYHİNE ÇALIŞAN VAR
Kriz çığırtkanlarına rağmen Türkiye'nin yoluna devam ettiğini belirten Erdoğan, kredi derecelendirme kuruluşlarını da siyasi karar aldıkları gerekçesiyle eleştirdi. Erdoğan, "Bu ülkenin havasını soluyup, ekmeğini yiyip, gizli ya da aleni ülke ekonomisi aleyhine çalışanlar var. Ama onların karşısında ülkesini, vatanını, bayrağını seven aslanlar da var" diyerek AKSON, MÜSİAD ve TÜMSİAD'a teşekkür etti. Erdoğan, işadamlarına Afrika'ya gitmeleri çağırısı da yaptı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yapılan anlaşmaları eleştiren Batılı ülkelere sert çıkan Erdoğan, "Yok öyle 25 kuruşa simit" dedi.

HERKES BANKA SOYUP PETROL ŞİRKETİ ALDIĞINIZI BİLİYOR
Cumhurbaşkanı Erdoğan, isim vermeden Doğan Grubu'nu da eleştirdi. Erdoğan, "Halen aynı şeyleri yazıyorlar. Bakıyorsunuz beni Başbakanımla karşı karşıya getirecek. Biraz terbiyeli ol, biraz edep adap. Kalkıyor 'Başbakan dürüst yolsuzluk yapmaz ama Cumhurbaşkanı yolsuzlukların içinde' diyor. Hangi belgen var? Neye dayanarak bunu söylüyorsun? Eğer biz o yolsuzlukların içinde buralara gelseydik senin ve patronunun bu ülkedeki yolsuzluklarını meydana çıkaramazdık. Bu ülkede petrol şirketlerini, hangi bankaları nasıl soymak suretiyle sahibi olduklarını bu millet biliyor. Çünkü bunlar hükümetleri istedikleri gibi kendileri yönettiler. Bizi yönetemedikleri için saldırıyorlar."

BİN DEĞİL 1.150 ODASI VAR
CHP'nin Cumhurbaşkanlığı Sarayı'yla ilgili açıklamalarını da eleştiren Erdoğan, şöyle konuştu: "Beyefendi yatıyor kalkıyor, bunu konuşuyor. Sanki burası benim kişisel sarayım. Kalkıp bin odalı diyor. Onu da yanlış söylüyor. Bin değil, bin 150 küsur odası var. Büyükler 'itibardan tasarruf olmaz' derdi."

LONDRA'DAN YÖNETİLMİYORUZ
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da "Ekonomimiz New York'tan ya da Londra'dan esecek rüzgârlarla yönetilecek ekonomi olmaktan çıkmıştır" dedi. ASKON Başkanı Mustafa Koca ise ekonomik politikaların seyrinin biraz daha değiştirilmesi gerektiğini aktararak, "Sınırlarımızı aşan bir yapılanmayı hedefleyelim" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fakir fukara parasıyla ihya oldunuz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN