İlk 10 ülke arasına inovasyonla gireriz

İnovasyon Haftası'nın kapanışına katılan Erdoğan, dünyanın ilk 10 ülkesi arasına inovasyonla girileceğini söyledi

Giriş Tarihi: 7.12.2014
İlk 10 ülke arasına inovasyonla gireriz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İnovasyon Haftası'nın kapanış toplantısına katıldı. Erdoğan, dünyanın en gelişmiş 10 ülkesi arasına girme hedefine ulaşılması için inovasyona dayalı üretime ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi. Erdoğan, "Sadece üretmek ve pazarlamak sizi bir noktaya kadar getirebilir. Bundan sonra mal ve hizmetlerin tasarımı, geliştirilmesi, ticarileştirilmesi ve pazarlaması konusunda kendimize bir alan açmadan hedefimize ulaşamayacağımız çok açıktır" dedi.

Denizi geçip derede boğulmak

Erdoğan, Türkiye'de hâlâ sistemli ve formatlı çalışma konusunda arzu edilen seviyeye gelinemediğini ifade ederek, şöyle konuştu: "Geçmişte uzun yıllar boyunca Avrupa Birliği fonlarından yararlanmak için ülkemizden pek az başvuru olmuştur. Sebebi neydi biliyor musunuz? Burası manidardır. Özel sektör ve kamu kuruluşlarımız bunun için gerekli formları doldurup süreçleri takip etme konusunda sıkıntılar yaşıyordu. Denizi geçip derede boğulmak işte budur. Türkiye binbir gayret, mücadele ve zorlukla AB fonlarından yararlanma hakkını elde ediyor, bunun için üzerine düşen mali yükümlülükleri yerine getiriyor. Ama bizim insanımız, sistemin işlemesini sağlayacak formaliteleri yerine getiremediği için bundan faydalanamıyor."

İnovatif hareketi gençlikle yürüteceğiz
Erdoğan
, Türkiye'nin gençlik potansiyeline işaret ederek, "Onların önünü hem devlet hem özel sektör olarak birlikte açacağız. Bu, inovatif hareketi gençlerle yürüteceğiz. Bundan hiç endişeniz olmasın" dedi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise Ar-Ge ve inovasyonda dipten çok kuvvetli bir dalga geldiğini belirterek, "Umuyoruz ki bu dalga bizi 500 milyar dolar hedefine ulaştıracak" diye konuştu.

InovaLIG şampiyonları Arçelik, İnci Akü, Vestel Elektronik, TEB ve Labris Networks oldu. Şirketlere plaketlerini Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk 10 ülke arasına inovasyonla gireriz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN