Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Madenlere 'Uzun Mehmet' çipleri geliyor!

Giriş Tarihi: 7.12.2014 11:41
Madenlere 'Uzun Mehmet' çipleri geliyor!

Başbakan Davutoğlu'nun 'İş Güvenliği Eylem Planı'nda açıkladığı 'madencilerin çiple takip edilme projesi 'Uzun Mehmet' adıyla hazırlanıyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "İş Güvenliği Eylem Planı"nda açıkladığı "madencilerin çiple takip edilme projesi"nin hayata geçirilmesi için düğmeye basıldı. AR-GE çalışmalarına başlanılan proje sayesinde madencilerin yeraltında attıkları her adım kasklarındaki çipler sayesinde adım adım takip edilecek.

Hacettepe Üniversitesi bünyesindeki Teknokent'te AR-GE çalışmalarına başlanılan "UM-1829 Yeraltı Madenciliği Operasyon ve Güvenlik Sistemi Projesi" adını 1829 yılında ilk taşkömürünü bulan Uzun Mehmet'in baş harflerinden aldı.

Türk mühendisler tarafından tasarlanan son teknoloji ürünü dijital iletişim sistemlerinden oluşan "UM-1829" sayesinde, maden ocaklarındaki gaz, su ve ısı seviyeleri ile her bir maden işçisinin nabız atışına kadar bir çok hayati veri işletmelerin yönetim merkezleri ile Ankara'daki ilgili bakanlıklar ve birimlerde kurulacak bir merkezden de anlık olarak izlenebilecek.

"UM-1829"nin AR-GE Müdürü Yusuf Kotan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 1 yıldan bu yana üzerinde çalıştıkları projede Hacettepe Üniversitesi Maden Mühendisliği ile İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik Mühendisliğinden akademisyenler ve uzmanların görev aldığını kaydetti.

Başta Zonguldak olmak üzere Türkiye'deki bir çok maden ocağı ile Çin ve ABD'deki maden ocaklarında operasyon ve güvenlik sistemleri üzerine araştırmalar yaptıklarını kaydeden Kotan, devam eden AR-GE çalışmalarının 1 milyon liraya mâl olduğunu söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Madenlere 'Uzun Mehmet' çipleri geliyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN