Vatandaşın gözdesi: !

Türk vatandaşları hem alışveriş hem de yatırımda altı almaktan vazgeçmiyor. Yapılan son araştırma Türk halkının a olan ilgisini gözler önüne seriyor.

Giriş Tarihi: 7.12.2014 10:16
Vatandaşın gözdesi: Altın!
İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) tarafından Boğaziçi Araştırma işbirliğiyle kuyumculuk sektörüne yönelik hazırlanan rapora göre, tüketicilerin yüzde 42'si 6 ayda 1 ve daha sık 1 tane cumhuriyet ı, yüzde 29'u da çeyrek altın alışverişi yaptığını belirtti. Bin 67 kişiyle görüşülerek oluşturulan ve 3 ayda bir güncellenecek rapora göre, takı dahil genel altın alma sıklığında ise tüketicilerin yüzde 27'si "6 ayda 1 ve daha sık" yanıtı verdi. Raporda dikkat çeken bir başka veri de satın alınan sarrafiye ürünlerin bozdurulma oranındaki düşüklük. "Son 2 yılda çeyrek altın bozdurmadım" diyenler yüzde 78'lik bir orana denk gelirken, cumhuriyet altını bozdurmayanlar yüzde 69'da. Tüketicilerin yüzde 83.4'ü de tüm ürün gruplarında son 2 yıldır bozdurmayı tercih etmediğini belirtti.

'FİYAT ETKİLİ OLDU'

Raporun sonuçlarını yorumlayan İKO Başkan Vekili Sarp Tarhanacı, alışveriş kararında altın fiyatının önemli rol oynadığını vurguladı. "2013-2014 alım yılı oldu" diyen Tarhanacı, "2013 Dünya Altın Konseyi raporunda da Türkiye en çok altın yatırımı yapılan ülke oldu. Fiyat 2014'te de istenen düzeyde yükselmediği için bozdurma oranı kısıtlı. Yani bu rakamlarda 'yastıkaltı' ön plana çıkıyor. Fakat hediye alınan altınları da gözardı etmemek gerek" şeklinde konuştu.

10 soruda altın ne olacak?- Tıklayın

Altın fiyatlarında sert düşüş

Altın fiyatları yatırımcıyı sevindirdi

Altın 6 ayın zirvesinde

ANNE VE SEVGİLİYE KOLYE HEDİYE EDİLİYOR

- Tüketicinin yüzde 71'i semt-mahalle kuyumcusundan alışverişi tercih ediyor; yüzde 49'u hediye amaçlı alışveriş yapıyor. Anneler Günü'nde yüzde 51, Sevgililer Günü'nde yüzde 44 oranında kolye, evlilik yıldönümlerinde yüzde 36 oranında yüzük alınıyor.

- Düğün için alışveriş yapanların yüzde 85'i, karne için ise yüzde 67'si çeyrek altın alıyor.

- Tüm ürün gruplarında tüketicinin yüzde 30'u yılda 1 kez alışveriş yapıyor.

Kaynak : Habertürk
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatandaşın gözdesi: Altın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN