Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hazır giyimciyi Avrupa kurtardı

Bu yılı 19 milyar dolarlık ihracatla kapatmaya hazırlanan hazır giyim sektörü 2015'te rakamı 20 milyara çıkaracak. TGSD Başkanı Negrin, "Bölgemizdeki karışıklıktan etkilendik. Bizi bu yıl Avrupa kurtardı" dedi

Giriş Tarihi: 9.12.2014
Hazır giyimciyi Avrupa kurtardı
Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Cem Negrin, çevre ülkelerde yaşanan sıkıntıların ihracatı olumsuz etkilediğini belirterek, "Bizi bu yıl Avrupa kurtardı" dedi. Sektörün 2014'ü 19 milyar dolarlık ihracatla kapatacağını açıklayan Negrin, 2015 hedeflerinin de 20 milyar dolar olduğunu söyledi. Avrupa'nın önümüzdeki dönemde parasal genişlemeye geçmesiyle birlikte alımlarının artacağını kaydeden Negrin, "Marks&Spencer'dan Lee Fung'a birçok alım devi bu yıl Türkiye'den yapacakları alımın yüzde 5 seviyesinde artacağını söylüyor. Ancak bizim tahminiz bu oranın üzerinde. Çünkü Avrupa bizim en iyi pazarımız" dedi. Negrin, küresel ısınmayla birlikte ihracatta özellikle Avrupa'nın kazak, mont gibi kalın giysi siparişini azalttığına da değindi.

ALIŞVERİŞ ARTACAK
Çevre ülkelerdeki siyasi olayların sona ermesiyle üç yılda 25 milyar dolarlık ihracat sınırını aşacaklarını söyleyen Negrin, "Bu hedefimizi tutturmak için 27 Aralık'ta Ekonomi Bakanlığı'yla yapacağımız çalıştayı iple çekiyoruz" diye konuştu. Negrin sözlerini şöyle sürdürdü: "2015'te iç pazar yüzde 8-10 arasında büyümeyle 60 milyar TL'ye, modern perakende satışları da 40 milyar TL'ye yaklaşacak. 2015'te ailelerde petrole bağımlı harcamaların düşmesinden dolayı alışveriş bütçesi arttı. Bundan en çok hazır giyim etkilendi. Yeni yılda da ihracatta yüzde 8-10 arasında artış gerçekleşmesini hedefliyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazır giyimciyi Avrupa kurtardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN