Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küresel liderliğin değişimini özetliyor

başkanlığını devralan Türkiye'yi selefi Avustralya "yükselen güç" olarak nitelendirdi. Avustralyalı liderler, "Türkiye ve Çin'in başkanlığı gelişen ülkelerin küresel liderlikteki yeni rolünü iyi özetliyor" yorumunu yaptı

Giriş Tarihi: 9.12.2014
Küresel liderliğin değişimini özetliyor
SABAH, Türkiye'nin başkanlığını devralmasını bir önceki dönem başkanı olan Avustralyalı G20 liderlerine sordu. G20 Avustralya organizasyonunun Başkanı ve Finansal İstikrar Komitesi üyesi Mike Callaghan, "Türkiye'nin başkanlığı gelişmekte olan ülkelerin küresel liderlikte yeni rollerini daha da iyi özetleyecek. Bu gelişen ülkelerin yükselen gücü anlamına geliyor. Çin'in 2016 başkanlığı da buna destek olacak" dedi.

YENİ DÜZENİN SEMBOLÜ

G20'ye başkanlık eden ülkenin küresel bir sorumluluğu olduğunu belirten Callaghan, "Türkiye'nin ve ardından Çin'in başkanlığı küresel ekonomik düzenin değişimini sembolize ediyor. Bu şekilde gelişmekte olan ülkelerin yükselişi de daha iyi yerine oturuyor. Aynı zamanda gelişmekte olan ülkelerin küresel ekonomideki liderliğine de bir vurgu" diye konuştu.

ULUSLARARASI KURUMLAR DEĞİŞİYOR
IMF, OECD ve buna benzer kurumlarda gelişmekte olan ülkelerin ağırlığının artmasıyla ilgili olarak da Callaghan, "Türkiye'nin başkanlığı diğer 'orta büyüklükteki güçlerin de küresel ekonomik düzende ağırlığını koymasını sağlayabilir. Türkiye bu işbirliğiyle küresel düzendeki yeni yeri için sonuçlar alabilir" dedi. Callaghan, G20'nin alt organizasyonlarından Business 20'ye (B20) ilişkin ise Türkiye'nin küresel işbirliğine odaklanması gerektiğinin altını çizdi.

'TÜRKİYE GENÇLİK KONUSUNDA BİZDEN BAŞARILI OLABİLİR'
Avustralya G20'nin gençlik konusu başkanı G20 Young Entrepreneurs Alliance Avustralya Başkanı Jeremy Liddle, Türkiye'nin genç nüfusuna dikkat çekti. Liddle şöyle konuştu: "Avustralya'da genç işsizliği ve gençlerin girişimciliği en önemli konuydu. Yoğun ajandaya rağmen bu konuyu gündeme getirdik. Türkiye açısından bakıldığında bu büyük bir potansiyel çünkü nüfusunun yüzde 70'i gençlerden oluşuyor. Türkiye'nin bizden daha fazla bu konuya katkısı olacağını düşünüyorum. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konuşmalarında da konuyla ilgili çok olumlu mesajlar aldım. KOBİ'lere olan vurgu önemliydi."

GÜNDEM ÜLKE ÖZELİNDE OLMAMALI
G20 liderliğinin zor bir iş olduğunun altını çizen Mike Callaghan, "Orası ülke özelinde konuların tartışıldığı bir yer değil. G20'nin küresel liderliğini daha da güçlendirmesini hedefliyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küresel liderliğin değişimini özetliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN