Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ford Otosan Rusya'da kamyon üretecek

Giriş Tarihi: 10.12.2014
Ford Otosan Rusya'da kamyon üretecek

Ford Otosan, ağır ticaride global oyuncu oldu. Avtotor Holding'le işbirliği yapan şirket, Rusya'da Türk mühendisliğiyle geliştirilen kamyon ve çekici üretecek

Amerikan Ford Motor Company'nin global ağır ticari araç üretim ve mühendislik merkezi Ford Otosan, Rusya'da kamyon üretecek. Şirket, yüzde 100 Türk mühendisliğiyle geliştirilen Ford Trucks kamyon ve çekicilerin Rusya'da üretimi için Avtotor Holding'le işbirliği mutabakat anlaşması imzaladı. Ford Trucks çekici ve kamyon modelleri, Rusya'nın kuzeybatısında yer alan ve "Krallar Şehri" olarak anılan Kaliningrad'daki Avtotor Fabrikası'nda üretilecek. Avrupa'nın en büyük kamyon pazarı olan Rusya'nın 2020'de yıllık 80 bin adetlik bir pazar hacmine ulaşması öngörülüyor. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Avrupa'nın en büyük kamyon pazarı olan Rusya'da yatırım yaparak, üretim operasyonunu genişlettiklerini söyledi. Yenigün, üretimle ilgili şu bilgileri verdi: "Rusya'da 1846T çekici, yol serisi 4x2 ve 6x2, inşaat serisi 6x4 ve 8x4 modellerimizi pazarın iklim ve yol koşullarına uygun, dayanıklı, performansı ve konforu yüksek araçlar olarak Avrupa standartlarını karşılayacak şekilde üreteceğiz. Bu modeller Rusya'nın yanı sıra Kazakistan ve Belarus'ta da satılarak iki yeni pazara daha girmemizi sağlayacak."

YILLIK KAPASİTE 15 BİN

Avtotor CEO'su Valeriy Gorbunov ise Ford Trucks markasının 2015 itibarıyla üretim gamına katılacak olmasının çok önemli bir adım olduğunu söyledi. Gorbunov, "Ağır kamyon segmentinde yıllık 15 bin adetlik üretim kapasitesine sahip tesislerimizde önümüzdeki yıllarda kaynak ve boyahane yatırımlarımızı da artıracağız" şeklinde konuştu.

YURTDIŞINDA BÜYÜYOR
Türkiye'de 2014 sonu itibarıyla Ford Trucks bayi sayısının 25'e ulaşacağını söyleyen Yenigün, "Yurtdışı yapılanmamızı ise Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'da atadığımız distribütörlük ve açtığımız yeni Ford Trucks tesisleriyle sürdürdük. Rusya'daki bayi ağımızı güçlendirmeyi amaçlıyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ford Otosan Rusya'da kamyon üretecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN