Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstihdamda bir taşla iki kuş

Hükümet patronların nitelikli eleman sıkıntısını çözmek için kolları sıvadı. "İşbaşı Eğitim Programı" ile bir kişiye şirketinde iş öğreten işverenin sigorta giderini devlet karşılayacak. Çalıştırılan sigortalıya günlük 25 lira ödenecek

Giriş Tarihi: 10.12.2014
İstihdamda bir taşla iki kuş
Hükümet, işçi maliyetlerinden dert yanan, nitelikli eleman bulmakta zorlanan patronlara destek için önemli bir adım daha attı. Türkiye İş Kurumu'nca (İŞKUR) başlatılan "İşbaşı Eğitim Programı" ile işverenin kalifiye eleman bulması sağlanacak. Kendi işyerinde iş öğreten, meslek kazandıran işverenin sigorta giderini devlet karşılayacak. Çalıştırılan sigortalı kişiye günlük 25 lira ödeme yapılırken, genel sağlık sigortası, iş kazası ve meslek hastalığı primlerini de İŞKUR karşılayacak.

İLAVE İSTİHDAM ARTIRIYOR
Son beş yılda 6 milyon gence iş kapısı açan hükümet, bir yılda 1.2 milyon kişiye ilave istihdam sağladı. Bu yıl için öngörülen 540 bin ilave istihdamın da üzerine çıkılması bekleniyor. Bu konuda yapılan çalışmalara paralel olarak iş dünyasının kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması için de yeni projeler yaşama geçiriliyor. İşbaşı Eğitim Programı ile işveren aradığı elemanı maliyetsiz bir şekilde bulacak, sigortalı da vasıflı hale gelerek meslek öğrenmiş olacak.

PATRONUN AKRABASI OLMAYACAK

Program, şirket sahiplerine vasıfsız işçileri kalifiye eleman sıkıntısı çekilen alanda eğiterek ekibine kazandırma desteği sağlıyor. Üstelik bunun için işverene hiçbir maliyet yüklemiyor. İşbaşı Eğitim Programı kapsamında sigortalının tüm giderlerini İŞKUR karşılayacak. Uygulama hem işverene hem de işsiz gençlere fırsat yaratacak. Patron maliyetsiz eleman bulurken, gençler de vasıflı hale gelerek meslek sahibi olacak. İŞKUR bu elemanların genel sağlık sigortası, iş kazası, meslek hastalığı primlerini karşılayacak. Programdan yararlanabilmek için bir işyerinde en az iki sigortalı çalışanın istihdam edilmesi gerekiyor. Eğer 10'dan fazla çalışan varsa her 10 kişiye karşılık bir çalışan için bu destekten yararlanılacak. Program kapsamına alınacak gençlerin İŞKUR'a kayıtlı işsiz olması gerekiyor. Ayrıca niteliksiz gencin işverenin birinci dereceden akrabası ve öğrenci olmaması (açık öğretim ve ikinci öğretim öğrencileri başvurabiliyor) da aranan kriterlerden. Başvuracak kişilerin 15 yaşını tamamlamış olmaları da zorunlu. Bu özellikleri taşıyan her işveren ve iş arayan İŞKUR'da iş ve meslek danışmanlarıyla görüşerek başvurularını yapabiliyor. Programın patronların en büyük sıkıntısı olan ara ve kalifiye eleman bulma derdine büyük oranda çözüm getirmesi bekleniyor.

MESLEK EDİNMEYE BÜYÜK TALEP
İŞKUR'un başlattığı her yıl 400 bin işsize yönelik aktif işgücü programlarının sayısı artırılırken, sürpriz adımlar da atılıyor. Türkiye'nin dört bir yanında meslek edindirme merkezleri kuruluyor. Öncelikli olarak yoksul vatandaşların iş bulmalarını kolaylaştırmak için danışman hizmeti uygulaması yaygın hale getiriliyor. İŞKUR'un meslek edindirme kurslarında ise adeta talep patlaması yaşanıyor. Sekreterlikten hastabakıcılığa, dikiş-nakıştan büro işlerine kadar birçok alanda açılan meslek kursları için sıra bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstihdamda bir taşla iki kuş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN