Bakan Yıldız açıkladı! özelleştiriliyor

Enerji Bakanı , 'nun özelleştirilmesiyle ilgili kanun teklifini Bakanlar Kurulu'na gönderdiklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 11.12.2014 12:57
Bakan Yıldız açıkladı! TPAO özelleştiriliyor
Enerji Bakanı Taner Yıldız, Bosphorus Enerji Zirvesi'nde 'nun (Türkiye Petrolleri) özelleştirilmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Yıldız, "TPAO'nun özelleştirilmesiyle ilgili kanun teklifini hazırladık, Bakanlar Kurulu'na gönderiyoruz. Rusya ile gündeme gelen yeni boru hattını gerçekleştirebiliriz ama bu bir transit projesi olmayacak" dedi.

60 YILLIK DEV

dunya.com'un haberine göre; TPAO, 1954 yılında, 6327 sayılı kanunla, kamu adına hidrokarbon arama, sondaj, üretim, rafineri ve pazarlama faaliyetlerinde bulunmak amacıyla kuruldu.

Türkiye'nin yegâne milli petrol şirketi olan TPAO, geçmişte petrol sektörünün pek çok "ilk"lerini gerçekleştirdi. TPAO, yarım asrı aşan yaşamında, PETKİM, TÜPRAŞ, Petrol Ofisi gibi 17 büyük kuruluşu birer ilk olarak Türkiye'ye kazandırdı.

1983 yılına kadar entegre bir petrol şirketi olarak arama, üretim, rafinaj, pazarlama ve taşımacılık gibi petrol sektörünün pek çok alanında faaliyetlerde bulunan TPAO, 1983 yılında yapılan yasal düzenlemeler sonucunda bugün sektöründe yurtiçi ve yurtdışında, sadece arama, sondaj ve üretim faaliyetlerini gerçekleştiren bir petrol şirketi olarak faaliyet gösteriyor. Şirketin kayıtlı sermayesi 3 milyar TL seviyesinde bulunuyor.

TPAO petrol için Angola ve Mozambik'e gidiyor

TPAO Genel Müdür Vekili Şişman, yurt içi ve yurt dışında arama yapan bir şirket olarak Afrika'da fırsatlar olduğunu, Orta Afrika'da çalışacaklarını söyledi. Edinilen bilgiye göre de TPAO Mozambik ve Angola'da petrol ve gaz arayacak.

Petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerini artıran Türkiye, rotayı Afrika'ya çevirdi.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdür Vekili Besim Şişman, hem yurt içi hem de yurt dışında arama yapan bir şirket olduklarını belirterek Afrika'da fırsatlar olduğunu söyledi.

Şişman özellikle Orta Afrika'da TPAO olarak çalışacaklarını açıkladı. Edinilen bilgilere göre öncelikli olarak Mozambik ve Angola'da petrol arama faaliyetleri yürütülecek. Öncelik kara sahalarındaki aramalara verilecek.

Sonrasında ise açık denizlerde petrol ve doğalgaz arama faaliyetleri geliştirilecek. Şişman, Türkiye Petrolleri'nin 100 bin varil üreten bir şirket konumuna geldiğini belirtek "10 yılda 11 milyar dolar yatırımı, 18 milyar dolarda geliri olan bir şirketiz. Kendimizi uluslararası şirketlere göre ayarlamamız gerekiyor. 2023 hedeflerimiz var, üretim ve rezervlerin ikiye katlanmasına yönelik. Birkaç yıl sonra hedefler yukarı yönlü revize edilecektir" dedi. Şişman, Türkiye'nin petrol ve gazını karşılamak isteyen bir şirket olduklarını söyledi.

Karadeniz'den beklentimiz var


Şişman 'Uluslararası Petrol ve Doğalgaz Stratejileri Konferansı'nda yatırımlar ve yeni projeler hakkında bilgi verdi. Kara ve deniz yatırımlarının devam edeceğini dile getiren Şişman "Karadeniz'de 6 kuyu açmıştık. 2015 ilk çeyrekte de Şile kuyusu açılacak. Karadeniz'den beklentimiz var" diye konuştu. Petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerinde ciddi teknolojik değişimler olduğunu ifade eden Şişman "Yeni yatırımlar için petrol fiyatları önemli olacak. Politik riskler ve anlaşmazlıklar var. Riskler potansiyel olarak fırsata çevrilir mi bunu düşünmek lazım. Fırsat olarak yeni teknoloji ve Afrika var. Düşen petrol fiyatları yeni projeler için de bir fırsat" değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşa 6 milyar dolarlık katkı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı , Türkiye'nin arz güvenliği problemi olmadığının altını çizerek kurulu gücün 12 yıl öncesine göre 2 kat artış gösterdiğini söyledi. Petrol fiyatlarında enteresan bir şekilde düşüş olduğunu dile getiren Yıldız "Petrol fiyatlarının düşüşüne Türkiye Petrolleri üzülebilir. Ancak ülke olarak kazancımız fazla. TP'nin cirosu 3.3 milyar dolar olsaydı bir yıl böyle devam ederse 1.2 milyar dolar azalacak. 5.5 aylık dönemde fiyat düşüşlerinden kaynaklanan vatandaşa peşin ödenen rakam ise 6 milyar dolar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Yıldız açıkladı! TPAO özelleştiriliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN