Çarşı pazar karıştı

AK Parti milletvekillerinin "marketler pazar günü kapansın" teklifi perakende sektörünü karıştırdı. Sektör temsilcileri, "Pazar en önemli günümüz" diye konuştu

Giriş Tarihi: 11.12.2014
Çarşı pazar karıştı
Geçen ağustos ayında Meclis'e sevk edilen Perakende Tasarısı'nda sular bir türlü durulmuyor. Son olarak AK Parti milletvekillerinin Meclis'e sunduğu "Pazar günü marketler kapalı olsun" kanun teklifi sektörü karıştırdı. Teklif 400 metrekarenin üzerindeki büyük mağazaların pazar günleri kapalı olması ve çalışma saatlerine sınırlama getirilmesini içeriyor. Ancak "Asıl işimizi pazar günü yapıyoruz" diyen çok sayıda zincir market yöneticisi öneriye itiraz ediyor.

KOMİSYON TOPLANIYOR

Bugün perakende sektöründe faaliyet gösteren birçok derneğin temsilcisi Meclis'te düzenlenecek olan komisyonda bir araya gelecek. Toplantıda bugüne kadar verilen kanun teklifleri de masaya yatırılacak. Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek, söz konusu maddeye karşı çıktıklarını söyledi. Sektörün önemli bir kısmını oluşturan discount marketlerinin bu metrekarenin altında faaliyet gösterdiğine işaret eden Altunbilek, "Her yer kapalıyken indirim marketlerinin açık olması haksızlık" dedi. Gıda Perakendecileri Derneği de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu teklif serbest piyasa ekonomisini zedeler. Büyüme hedeflerimizi olumsuz etkiler. Böyle bir teklifin kabul görmeyece- ğine olan inancımız tamdır"

PAZAR GÜNÜ KAPALI

Meclis'e verilen teklifte 400 metrekare üzerindeki süpermarket gibi işyerlerinin pazar günleri ve resmi tatillerde kapalı olması, çalışma saatlerinin de 10.30-20.30 arasında olması talep ediliyor.

BU 5'İNCİ TEKLİF OLDU
TOBB Perakendecilik Meclis Başkanı ve CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet Nane, "Bu, şimdiye kadar yapılan 5'inci teklifti. Ancak ben son teklifin etkili olacağını düşünmüyorum" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çarşı pazar karıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN