Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnşaatçıdan 'Robin Hood' önerisi

İnşaatçılar yüzde 40'lık rant vergisini yüksek buldu. Sektör temsilcileri, "Rant vergisi yerine müteahhide sosyal konut yaptırılsın" önerisi getirdi

Giriş Tarihi: 11.12.2014
İnşaatçıdan 'Robin Hood' önerisi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı imar değişiklikleri sebebiyle emsal artışı olan parsellerdeki artan değerin yüzde 40'ının rant vergisi kapsamında kamuya ödenmesine ilişkin düzenlemeye, inşaatçılardan ilginç bir öneri geldi. Bu rakamı yüksek bulan sektör temsilcileri, "Rant vergisi yerine müteahhide sosyal konut yaptırılsın" dedi.

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas: Prensip olarak bu vergiye karşı değiliz. Ancak oranın yüzde 40 olması sıkıntı yaratır. Yüzde 25-30 civarında olmalıydı. Haksız kazancı ortadan kaldırması açısından doğru olduğunu düşünüyorum. Ancak değerleme iyi tespit edilmeli. Aksi halde subjektif durumlar ortaya çıkabilir.

SOSYAL KONUT İNŞA EDELİM

YDA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan: Eğer ilave imar artışından bir gelir olmuşsa, bunun kamuyla paylaşılmasını doğru buluyorum. Ancak yüzde 40 oranı çok yüksek. Farklı formüller uygulanabilir. Müteahhide kamunun ihtiyacı olan altyapı, köprü ve çevre düzenlemesi gibi işler yaptırılabilir. Örneğin sosyal konut yaptırılırsa, kentsel dönüşüme de katkı sağlayabilir.
Servet GYO Genel Müdürü Mahmut Sefa Çelik: Eğer bir yatırımcı arazisi üzerindeki mevcut imar haklarının üzerinde bir hak istiyorsa, makul bir harç ödeyebilir. Eğer vatandaşın evinin değerlenmesi üzerinden ilave vergi alınacaksa bu iki sonuç doğurur. Vatandaş ya yatırım olarak konutu gündeminden çıkarır ya da gayri resmi işlem yapmaya başlar.
İstanbul İnşaatçılar Derneği Başkanı Nazmi Durbakayım: Eskiden şerefiye vergisi vardı, kaldırılmıştı. Şimdi bu geri dönüyor. Eğer imarda bir artış olduğu için ortaya bir kâr durumu çıkıyorsa, bu artış tamamen kamunun artışıdır. Buradan elde edilen gelirin de paylaşılabiliyor olması lazım.
KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik: Rant vergisinin ev alan vatandaştan alınması doğru olmaz. Ancak arsalardaki imar artışından alınabilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnşaatçıdan 'Robin Hood' önerisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN