Evlenip ev kurmak 40 bin lira

Giriş Tarihi: 12.12.2014 14:43
Evlenip ev kurmak 40 bin lira

Tüik verilerine göre Türkiye yılın ilk çeyreğinde %4,7 ikinci çeyrekte %2,1 ve yeni açıklanan üçüncü çeyrekte ise %1,7 büyüdü.

Yine Tüik'in açıklamasına göre 3'üncü çeyrekteki büyüme oranı ile ilgili yapılan anketlere bakıldığında oran beklentilerin oldukça altında. Ancak bazı sektörler genel trend ile aynı çizgide ilerlemiyor. Tıpkı sektörü gibi...

Beyaz eşyadan mobilyaya, gelinlikten davetiyeye yaklaşık 22 farklı iş kolunu kapsayan evlilik sektörü, her yıl evlenen çiftlerin ve sektöre katılan yeni firma sayısının artması ile birlikte giderek büyüyen bir endüstri haline dönüştü. Ortalama 10 milyar TL'lik bir hacme ulaşan evlilik sektöründe, her yıl birçok firma pastadan pay almak için rekabet ediyor.

16-18 Ocak 2015 tarihinde Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda bu yıl kapılarını 13. kez açacak olan Evlilik Dünyası Fuarı evlenme sayılarının geçen yıla oranla %7,89 artmasıyla 60 bin çifti ağırlamayı hedefliyor.

Aylar süren düğün alışverişini, 3 günde bitirmek, kampanya ve indirimden faydalanmak isteyenler için fuarda 160 firma ürünlerini sergiliyor…
Diğer taraftan evlilik alışverişi uzun bir süreç. Gelin damat adayları bu hazırlığa yaklaşık bir yıl öncesinden başlıyor. 22 kalemden oluşan alışveriş listesi için farklı günlerde farklı yerlere gidiliyor. Evlilik Dünyası Fuarı ise 8 bin metrekare alanda, davetiyeden nikah şekerine, gelinlikten damatlığa, dekorasyondan mekana, pastadan fotoğrafa kadar pek çok ihtiyaca cevap vererek tam 160 firmayı bu yıl evlenecek çiftlerle buluşturmayı hedefliyor. Ziyaretçiler fuarda özel kampanyalardan yararlandığı gibi sektördeki gelişmeleri ve yeni trendleri yakından takip ederek 3 gün içinde aylar sürecek alışverişin büyük bir kısmını tamamlıyor.

Türkiye'de yılda 600 bin çift evleniyor… Bir çiftin ev kurması düğünle beraber en az 40 Bin TL'ye mal oluyor


Mobilya'dan beyaz eşyaya, gelinlikten damatlığa, davetiyeden züccaciye kadar uzanan evlilik sektörü 20'den fazla farklı iş koluna talep doğuruyor. Bir ev kurmak için düğün alışverişi de hesaba katıldığında en az 40 bin TL gibi bir rakam ortaya çıkarken bu rakamın üst limiti ise sınır tanımıyor. Örneğin bir evin beyaz eşyası en az 5.500 TL, Oturma Grubu ve Yatak Odası kampanyalı fiyatlarıyla 6000 TL, Züccaciye 3500 TL, Küçük Ev aletleri 1500 TL, Perde, halı ve ev tekstili ihtiyaçları 4500 TL.. Bu rakamlara gelinlik damatlık, kına gecesi ve düğün organizasyonu nikah şekeri, davetiye fotoğraf ve evin diğer ihtiyaçları eklenince rakam 40 bin lirayı geçiyor.

TÜİK verilerine göre 2013 yılında evlenen çiftlerin sayısı 600 binin üzerinde. Bu sayının yaklaşık yüzde yirmisini İstanbul'da evlenen çiftler oluşturuyor. Evlenme sayılarındaki artış ise önceki yıla oranla % 7,89 olarak gerçekleşiyor.

Düğünde artık her kalemin ayrı modası var; davetiyelerde yeni moda 3G…


Sektördeki diğer firmalar gibi davetiye firmaları da evlenecek çiftlere değişik tasarımlar sunmaya devam ediyorlar. Son yıllarda hayatın pek çok alanını etkileyen 3G teknolojisi, davetiyelerde de sınırları zorluyor. Düğün davetiyesinin özel olmasını isteyenler, bütçelerini biraz yukarı çekerek 3 boyutlu davetiye tercih edebiliyorlar. Davetiye, nikah şekeri tasarım gelinlikler, özel davet organizasyonlarıyla 40 Bin TL'lik bu rakam rahatlıkla 100 bin lirayı geçiyor.

Evlilik Dünyası Fuarı'nın sektörden aldığı pay ise yaklaşık %20.. Fuar sadece İstanbul'da 2 Milyar TL'nin üzerinde bir hacim yaratıyor…

Evlilik sektörü Türkiye genelinde yılda 10 milyar TL'nin üzerinde bir hacim yaratırken, evlenen çiftlerin ortalama yüzde 20'sinin bulunduğu İstanbul'da Evlilik Hazırlıkları Fuarı da sektörde 2 milyar TL'nin üzerinde bir hacim yaratıyor.

Fuarı bu yıl 13. kez düzenleyecek olan Patika Fuarcılık Genel Müdürü Didem Cılga, "13 yıl önce bu Fuar'ı ilk kez düzenlediğimizde sektör oldukça küçüktü, ancak hedeflerimizi yüksek tutarak zaman içinde bu rakamlardan bahsedeceğimizi, katlanarak büyüyen ve ekonomide büyük rol edinecek bir organizasyon oluşturacağımızı planlayarak yolumuza devam ettik. Bugün geldiğimiz noktada hem nihai tüketicinin çok önemli ihtiyaçlarına cevap veriyor hem de ülke ekonomisine 3 günlük tek bir organizasyonla 2 milyar liralık katkıda bulunuyoruz. Biz geçmişte olduğu gibi yine yüksek hedeflerle yolumuza devam edeceğiz. Önümüzdeki yıllarda Evlilik Dünyası Fuarı'nı uluslararası platformlara taşıyarak Türkiye'nin yabancı düğün potansiyelini arttırmayı hedefliyoruz" açıklamasını yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evlenip ev kurmak 40 bin lira
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN