Fas'a İslami bankacılık dersi

Giriş Tarihi: 12.12.2014
Fas'a İslami bankacılık dersi

1.9 trilyon dolarlık büyüklüğe ulaşan İslami bankacılıkta ağırlığı artan Türkiye, "birikim" ihraç etmeye başladı. Fas'ın en büyük finans kurumu BMCE, İslami bankacılık birimini kurmadan önce Türkiye'ye eğitim almaya geldi

Çalışmaları hızla süren İstanbul Finans Merkezi'yle paranın üssü olmaya hazırlanan Türkiye, faizsiz bankacılıkta da rol model oluyor. Halen dört olan Türk katılım bankası sayısının Ziraat, Halk ve Vakıfbank'ın da alana girmesiyle yediye ulaşması bekleniyor. Murabaha, sukuk ve takaful gibi enstrümanlarla İslami finansmanda yeni açılımlara giderek tüm dünyanın ilgisini çeken Türk bankaları, artık bu alanda danışılan şirketler halini aldı. Faizsiz Finans Araştırma Merkezi ve Dünya Bankası'nın Küresel İslami Finans Birimi projeleri de Türkiye'nin bu alanda ağırlığını artırdı.

BMCE YÖNETİMİ GELDİ


Uluslararası alanda büyüklüğü 1.9 trilyon dolara ulaşan İslami finans sektöründeki bu gelişmeler yurtdışından Türkiye'ye ilgiyi de artırıyor. Körfez ülkelerinden finans devleri, banka alımı ve ortaklığını düşünürken Türkiye, kısa sürede elde ettiği birikimini ihraç etmeye başladı bile. Kuzey Afrika'nın en önemli finans kuruluşlarından, Fas'ın en büyük özel bankası BMCE (Banque Marocaine du Commerce Extrieur), İslami bankacılık birimini kurmadan önce Türkiye'ye öncü heyet göndererek eğitim aldırdı. Heyetin ilk işi Türkiye'nin İslami bankacılıktaki reformlarını incelemek oldu. Ardından bankanın üst yönetimi Ankara ve İstanbul'da eğitimler aldı. BMCE'nin bu alandaki ortağı ise Al Baraka Bank Group olacak.

ÜLKENİN EN ZENGİNİ

BMCE Bank'ın sahibi 3.1 milyar dolarlık servetiyle Fas'ın birinci, Afrika'nın da 7'nci en zengin işadamı olan Othman Benjulloun. 5 bin 600 çalışan ve 9 milyon müşteriye sahip olan BMCE Bank'ın 860 şubesi var. Casablanca Borsası'nda hisseleri işlem gören bankanın Fransa, İngiltere, Çin ve İtalya başta olmak üzere 8 ülkede ofisi bulunuyor. BMCE Bank, Tunus'taki Axis Capital ile Mali'deki Bank of Africa'nın da ana ortağı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fas'a İslami bankacılık dersi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN