Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hintli sanayi devleri enerjiye geliyor

Ciroları 220 milyar doları aşan Hintli beş şirket enerjiye yatırım için kolları sıvadı. Tata, Essar gibi devlerin hedefi Türkiye'de ki 100 milyar dolarlık yatırımdan % 15 pay almak

Giriş Tarihi: 15.12.2014
Hintli sanayi devleri enerjiye geliyor
Türkiye'nin enerjideki 2023 projeksiyonunda kurulu güç kapasitesinin 125 GW'a ulaşması hedefleniyor. Avrupa ve ABD'li şirketlerin gelecek planlarını değiştiren bu hedef, Hindistanlı enerji firmalarını da harekete geçirdi. Hindistan'ın en büyük 4 enerji şirketi Türkiye'ye yatırım için harekete geçti. 2012'de 27 MW'lık bir elektrik üretim gücüne sahip Türkiye'nin 2023'te 2.5 kat artıracağını dile getiren Yatırım Destek Ajansı'nın Hindistan'daki Danışmanı Sanjeev Kathpalia, aralarında Tata, Lanco, Reliance, GMR, Essar gibi Hintli dev şirketlerin yatırım için görüşmelere başladığını belirtti.

'6 AYDA ADIM ATILIR '
Hindistan'ın önde gelen medya guruplarından Indiatimes'a konuşan Kathpalia, "Türkiye'deki bu potansiyel özellikle Rusya, Avusturya, Çin, Fransa, İsveç, Almanya ve hatta ABD ülkelerdeki firmalardan yoğun ilgi görüyor. Enerjide Türkiye muazzam bir alan yaratmış durumda. Hintli şirketler de bu fırsatı değerlendirecek" dedi. Hintli şirketlerin yakın zamanda çok fazla ilgi göstermediği Türkiye'de büyük heves içinde olduğunun altını çizen Kathpalia, "Önümüzdeki 6 ay içinde Türkiye'ye yatırım konusunda bu dev şirketlerden bir aktivite göreceğiz" diye konuştu. Kathpalia, 2023'e kadar 100 milyar dolarlık Türk enerji piyasasına yönelik yatırım planında ise Hintlilerin yüzde 15'lik bir pay alacağını tahmin ediyor.

CİROLARI 220 MİLYAR $

Kathpalia'nın adını açıkladığı 5 büyük şirketin cirosu 220 milyar doların üstünde. Bunlar arasında en dikkat çeken ise Tata Group. Türkiye'yi yakından takip eden Tata'nın 103.4 milyar dolarlık cirosu bulunuyor. Türkiye'ye geleceği konuşulan Essar, 39 milyar dolarlık ciroya sahip. 23.6 milyar dolarlık kişisel servetiyle dünyanın en zengin 19'uncu işadamı olan Hintli işadamı Mukesh Ambani'nin şirketi Reliance, 75 milyar dolarlık ciroya sahip. Türkiye'yi yakından tanıyan GMR Sabiha Gökçen Havalimanı projesininde ortaktı. Lanco ise 3 milyar dolarlık ciro yapıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hintli sanayi devleri enerjiye geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN