'Türkiye'nin bütçesi 28 AB ülkesinin 25'inden...'

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, hakkında yazılı açıklamalarda bulundu:'Türkiye, 28 AB üyesi ülkenin 25'inden daha iyi bir bütçe performansına sahiptir.'

Giriş Tarihi: 15.12.2014 12:09 Güncelleme Tarihi: 15.12.2014 13:27
'Türkiye'nin bütçesi 28 AB ülkesinin 25'inden...'

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 11 aylık bütçe değerlendirmesinde "Küresel ekonomideki zayıf seyir, finansal dalgalanmalar ve jeopolitik gerginlikler sebebiyle iç ve dış talebin zayıf seyrettiği bir yılda hedefin oldukça üzerinde gösterdiğimiz performans yadsınamayacak bir başarıdır" dedi.

Kasım'da bütçe fazla verdi!-Tıklayın

ORTA VADELİ PROGRAMLARLA BÜTÇE AÇIĞINI KAPATACAĞIZ

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yazılı bir açıklama yaparak 2014 yılının Ocak-Kasım bütçe sonuçları değerlendirdi. Açıklamada şunlar belirtildi: "Merkezi yönetim bütçesi 2014 yılı Kasım ayında 3,6 milyar TL fazla, Ocak-Kasım döneminde ise 11,3 milyar TL açık vermiştir. Yılın ilk 11 ayındaki bütçe açığı, 2014 yılının tamamı için öngördüğümüz 24,4 milyar TL'lik bütçe açığının yüzde 46'sına denk gelmektedir. Bu da gerçekleşmelerin öngörülerimizle uyumlu olduğunu göstermektedir.2015-17 Orta Vadeli Programında 2014 yılı bütçe açığının hedeflere göre 8,8 milyar TL daha düşük gerçekleşeceğini öngörmüştük.

Türk ekonomisi son 10 yılda başarı elde etti!-Tıklayın

Buna paralel olarak genel devlet bütçe açığının yüzde 0,8 ile hedefe göre 0,3 puan daha az olacağını tahmin ediyoruz. Bu oranla Türkiye, 28 AB üyesi ülkenin 25'inden daha iyi bir bütçe performansına sahiptir.Bu başarı yerel ve Cumhurbaşkanlığı olmak üzere iki önemli seçimin gerçekleştiği bir yılda elde edilmiştir. Hükümetlerimizin hiçbir şekilde mali disiplinden taviz vermediğini ve seçim ekonomisi uygulamadığını bir kez daha ortaya koymuştur.

İşsizlik rakamları açıklandı- Tıklayın

Küresel ekonomideki zayıf seyir, finansal dalgalanmalar ve jeopolitik gerginlikler sebebiyle iç ve dış talebin zayıf seyrettiği bir yılda hedefin oldukça üzerinde gösterdiğimiz bu performans yadsınamayacak bir başarıdır".

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türkiye'nin bütçesi 28 AB ülkesinin 25'inden...'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN