Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küresel KOBİ Forumu kuruluyor

Giriş Tarihi: 16.12.2014
Küresel KOBİ Forumu kuruluyor

B20'de buluşan iş dünyasının küresel devlerine Türkiye ev sahipliği yaptı. Ali Babacan, küresel KOBİ forumu kurulacağı müjdesini verdi

Türkiye'nin başkanlığını devraldığı G20'nin ilk toplantısı, dün İstanbul'da gerçekleştirildi. İş dünyasının devlerini buluşturan toplantıya 'Küresel KOBİ Forumu' kurulması yönündeki kararlılık damga vurdu. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise yeni bir oluşumun müjdesini verdi. Buna göre, Türkiye'nin G20 başkanlığında özel önem verdiği KOBİ'lere yönelik küresel bir platform kurulacak. Babacan, yeni oluşumu şu sözlerle anlattı: "Kapsayıcılık, küresel boyutu olan bir konu. Gelişen ve gelişmekte olan ülkelerde küçük işletmeler büyük rol oynar. Onların uzun dönemli finansal kaynağa ulaşımını sağlamak, risklerini azaltmak ve küresel ekonomideki etkinliklerini artırmak için elimizden geleni yapacağız. Uluslararası Ticaret Odası'na (ICC), KOBİ'ler için bir madde çıkarması için başvurduk. Gereğinin en hızlı şekilde yapılması ve KOBİ'lerle ilgili kaygıların giderilmesi sözü aldık." G20 Türkiye dönem başkanlığının ana amacını 'Kapsayıcı ve Sağlam Büyüme' olarak belirlediklerinin de altını çizen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu "G20 küresel ekonomiyi çok önemli tehditlerden kurtardı. Ama krizin ateşinden uzaklaştıkça hepimizi biraz rehavet kapladı" uyarısında bulundu.

130 ÜLKEYE YAYILACAK

130 ülkede faaliyet gösteren dünyanın en büyük iş dünyası örgütü ICC Başkanı ve McGraw Hill Financial'ın Yönetim Kurulu Başkanı Terry McGraw, KOBİ Forumu hakkında SABAH'ın sorularını yanıtladı. Büyümenin üzerine yüzde 2'lik bir katkı yapmak için KOBİ'lerin olmazsa olmaz olduğunu belirten McGraw, "Sürdürülebilir bir büyüme istiyorsanız o zaman KOBİ'leri de işin içine almalısınız. Onlar olmadan bu hedefler tutmaz. Burada yapılan KOBİ'lere açılma ve onları cesaretlendirme. Bankaların ürettiği sermaye piyasasında büyüklere yaratılan kadar KOBİ'lere de pay ayrılması lazım" dedi.

KADIN20 ADINDA YENİ BİR BAŞLIK AÇMAK İSTİYORUZ
Ali Babacan, Türkiye'nin G20 zirvesinde bazı öncelikleri bulunduğunu belirterek, kapsayıcılık, uygulama ve yatırımın öncelikli olduğunu söyledi. Kapsayıcılık altında yeni bir başlık açmak istediklerini de anlatan Babacan, bu başlığa W20 (Women20-Kadın20) adını vereceklerini belirtti. Kapsayıcılık maddesinin, kadını ve gençleri de içeren ulusal-uluslararası sosyal ve ekonomik katılımla da alakalı olduğunu vurgulayan Babacan, G20 liderlerinin yapılan son toplantıda cinsiyetler arası uçurumu kapatmak, gençler arasındaki işsizliği azaltmak ve kadın istihdamını artırmak için belirlenen önceliklerde hemfikir olduğunu belirtti. İşsizlik üzerindeki odak noktalarının sadece bununla sınırlı kalmayacağına dikkati çeken Babacan, "GSYH'yi artırmak, gelirler arasındaki eşitsizliği kaldırmak ve işsizliğin artmasının altında yatan faktörleri araştırmak için ulusal ve uluslararası iş kurumlarıyla görüşmek gibi birçok alanda çalışma yapacağız" diye konuştu.

KÖRFEZ DÜŞÜK PETROLE DAYANIR
Güney Akım projesinin iptalinde amacın Ukrayna'yı saf dışı bırakarak gazı Türkiye üzerinden Avrupa'ya yollamak olduğunu belirten Putin'e yakın isimlerden Rus Sanayicileri ve Girişimcileri Birliği Başkanı Alexander Shokhin SABAH'a konuştu. Shokhin, "AB kararları nedeniyle Rusya, Türkiye'yi kullanmaya karar verdi. Bu politik değil, ekonomik bir konu. Türkiye'nin dahil olması iyi oldu. Çünkü artık boru hattının büyük bölümü deniz altından geçmeyecek ve daha az maliyetli olacak. Büyüyen Türkiye'nin doğalgaza ihtiyacı var. Ukrayna'da enerji transferinde çok iyi bir partner değil. Tüm dağıtım ağı eski ve yenilenmesi için büyük paralar harcamak gerek" şeklinde konuştu. Rusya için petrol fiyatında kritik seviyenin 80 dolar olduğunun altını çizen Shokhin, "Suudi Arabistan, BAE, Kuveyt ve Asya'daki müşterilerine düşük fiyatlar veriyor. O pastadan daha büyük pay almaya çalışıyorlar. Bizim için petrol fiyatlarının 80 dolar olması kritik. Körfez ülkeleri bir süre dayanabilir ama Rusya dayanamaz. Sosyal harcamalar konusunda sıkıntı yaşayabilir" dedi.

KÜÇÜKLERE KREDİ TEŞVİK EDİLSİN
B20 zirvesinin oturumlarında konuşan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, 2015 yılının uygulama yılı olmasını hedeflediklerini belirterek, "Teorik tartışmalar arasında kaybolunmamalı. İcraate yönelik adımlar atılmalı" dedi. Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ise güvenilir ve finanse edilebilir projelerin mutlaka yaratılması gerektiğini vurgulayarak, "Para var ama insanların yatırım yapabileceğini anlaması lazım" diye konuştu. FİBA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin ise merkez bankalarının, büyük şirketler yerine KOBİ'lere daha fazla kredi verilmesini teşvik etmek gerektiğini dile getirdi.

GRUP BAŞKANLARI
* Ticaret grubu: Güler Sabancı
* Altyapı grubu: Ferit Şahenk
* Büyümenin finansmanı: Hüsnü Özyeğin
* İstihdam: Ali Koç
* Yolsuzlukla mücadele: Murat Ülker

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küresel KOBİ Forumu kuruluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN