Türkiye ile işbirliği yapacak

, Türkiye'de doğalgaz ve petrol arayacak. 2015 yılı içerisinde Petronas, Akdeniz’de petrol, Trakya’da ise doğalgaz arama faaliyetine başlayacak.

Giriş Tarihi: 18.12.2014 09:46 Güncelleme Tarihi: 18.12.2014 16:14
Petronas Türkiye ile işbirliği yapacak
Enerji yönetiminden edinilen bilgilere göre; Dünyanın önde gelen enerji şirketlerinden Malezyalı , Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile kritik bir işbirliği yapacak. Malezyalı Petronas'ın Türkiye'ye hem bölgedeki fonksiyonu hem de enerji kaynakları açısından önem verdiğine dikkat çeken TPAO kaynakları "Türkiye'nin hem denizlerinde hem de karalarında petrol ve gaz arama faaliyetlerimiz aralıksız sürüyor. Bu kapsamda kritik bir görüşme daha gerçekleştirdik. Önümüzdeki yıl Petronas firması petrol, doğalgaz ve kaya gazı arama faaliyeti için gelecek" dedi.

ARAMALAR YAPILACAK

Afrika ve Orta Doğu başta olmak üzere çok sayıda ülkede petrol ve doğalgaz arama faaliyeti yatırımı gerçekleştiren Türkiye, kendi topraklarında da arama faaliyetleri gerçekleştirecek. Dünyanın önde gelen enerji şirketlerinden Shell'in arama gemisi yine önümüzdeki yıl Şile'nin 100 kilometre açıklarında petrol ve gaz arayacak.

TRAKYA DOĞALGAZ MERKEZİ

Türkiye'nin Rusya ile doğalgazda indirim pazarlığı devam ederken Ceyhan'ın ardından Trakya da enerji merkezi oluyor. Rusya'dan gelecek gaz Trakya'dan girecek. Böylece Trakya bir doğalgaz merkezi olacak. Burada LNG tesislerinin de kurulabileceği, geniş bir alan oluşturulacak.

TRAKYA YATIRIM İÇİN ÖNEMLİ

Trakya'nın İran, Irak, Rusya, Azerbaycan gibi çok sayıda ülkenin yeni yatırımları için büyük önem taşıdığı belirtiliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre Türkiye'nin en fazla doğalgaz rezervi ve üretimi Tekirdağ ve Düzce'de yapılıyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi ise kaya gazı potansiyeli ile dikkat çekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Petronas Türkiye ile işbirliği yapacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN