Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Petlim'in yüzde 30'u satılıyor

Giriş Tarihi: 19.12.2014 16:27 Güncelleme Tarihi: 19.12.2014 16:29
Petlim'in yüzde 30'u satılıyor

, iştiraki Petlim'in yüzde 30'unun satışı için Goldman Sachs ile bağlayıcı sözleşme imzaladı

bağlı ortaklığı Petlim Limancılık Ticaret A.Ş.'nin yüzde 30'unu temsil eden 45 milyon adet hissesini 250 milyon dolar bedel karşılığında Goldman Sachs'a devretmesi hususunda bağlayıcı sözleşme imzaladı.

Petkim'den konuyla ilgili olarak KAP'a yapılan açıklamada şöyle denildi:

''Bağlı ortaklığımız Petlim Limancılık Ticaret A.Ş. ("Petlim") ile ilgili olarak Goldman Sachs International ("GSI", iştirakleri ile birlikte "GS") ve SOCAR Turkey Enerji A.Ş.("STEAŞ") ile yaptığımız görüşmeler hakkındaki 18 Temmuz 2014 tarihli özel durum açıklamamızı takiben, PETKIM ve GSI, PETKİM'in Petlim'de sahibi olduğu, Petlim sermayesinin % 30'unu temsil eden 45 milyon adet hissesini ("Hisseler") 250 milyon ABD Doları bedel karşılığında GSI'a devretmesi hususunda bağlayıcı sözleşmeleri imzalamıştır.

Diğer taraftan GS, STEAŞ ile yedi yıl süreli bir satma hakkı (put option) sözleşmesi imzalayarak, bu satma hakkı (put option) sözleşmesi karşılığında STEAŞ'a 50 milyon ABD Doları tutarında peşin ödeme yapacaktır. Keza ilgili satım opsiyonunun GS tarafından kullanılması halinde STEAŞ, GS'ın Şirketimizden devralmış olduğu Hisseler'i, opsiyon sözleşmesinde tarafların anlaşmış olduğu ve hakkın kullanılmasından önce ödenecek olan minimum getiriye ek olarak ödenecek 300 milyon ABD doları karşılığında GS'den devralacaktır. Petkim'in, bahsedilen satma hakkı (put option) sözleşmesinden kaynaklanacak bir yükümlülüğü bulunmayacaktır.

Diğer taraftan GS, STEAŞ'a karşı ileri süreceği satma hakkından kaynaklanabilecek riski minimize edebilmek amacıyla, sahibi olduğu Hisseler ve satma hakkı üzerinde, nihai yatırımcılar lehine teminat tesis edecektir. "Hisseler"in, herhangi bir zamanda satılması durumunda, STEAS tarafından taahhüt edilen satma hakkı bedelinin üzerinde bir getiri yaratması durumunda, ilgili artı değer STEAŞ ile ve oransal olarak söz konusu nihai yatırımcılar ile GS arasında paylaşılacaktır. GS satma hakkının kullanılmasına kadar geçen süreçte satma hakkından kaynaklanan riskini artırıp azaltabilecektir.

STEAŞ'ın ana hissedarı olan SOCAR Azerbaycan, STEAŞ'ın, yukarıda detayı verilen işlemle ilgili yükümlülüklerini yerine getirebilecek kaynaklara sahip olmasını temin etme niyetinde olduğunu ifade eden bir güvence mektubu (Comfort Letter) sağlamıştır.''
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Petlim'in yüzde 30'u satılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN