Katar'la savunma sanayisinde işbirliği

Giriş Tarihi: 20.12.2014
Katar'la savunma sanayisinde işbirliği

Savunma sanayisinde büyük hamleler yapan Türkiye, tecrübelerini Katar'a aktaracak. İki ülke arasında imzalanan 'Askeri İşbirliği Anlaşması' ile bu alanda ortak üretim yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ile yaptığı görüşmeden askeri alanda tarihi bir karar çıktı. Son dönemde savunma sanayisinde büyük gelişim gösteren Türkiye, tecrübelerini Katar'la paylaşacak. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Katar Savunma İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Haman Ali Al Attiyah tarafından imzalanan 'Askeri İşbirliği Anlaşması' ile savunma sanayisinde ortak üretim, Katar ordusunun eğitimi ve modernizasyonu kararlaştırıldı. Katar'la 600 milyon dolarlık mevcut ticaret hacmini yeterli bulmadıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu rakamı milyar dolarlara taşıyalım" dedi. Katar ile bugüne kadar hiçbir konuda ters düşülmediğinin altını çizen Erdoğan, iki ülke arasındaki ilişkinin güçlülüğüne dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Askeri işbirliği anlaşmasıyla gelecekte neler yapabileceğimizi ortaya koyduk. İmza altına aldığımız Yüksek Stratejik Komite kurulmasına yönelik mutabakat zaptı da ayrıca önem taşıyor. Bundan sonraki süreçte aramızdaki ilişkileri çok daha detaylı sürdüreceğiz" diye konuştu. Katarlı işadamlarının Türkiye'de istikrarlı bir yatırım sürecine girdiklerini vurgulayan Erdoğan, Türk işadamlarının da Katar'da 15 milyar dolarlık yatırım yaptığını hatırlattı. İki ülke arasındaki ticaret hacminin çok daha yukarı taşınabileceğini belirten Erdoğan, "Türkiye ve Katar bugüne kadar hiç ayrı düşmedi, her zaman birlikte oldu. Her zaman dünya mazlumlarının yanında olmayı ortak paydamız olarak belirledik. Bu kararlılığımız sürecek" dedi.

İLİŞKİMİZ KARDEŞLİKTEN ÖTE
Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ise iki ülke ilişkilerinin son yıllarda kazandığı ivmeyi vurgulayarak, "İlişkilerimiz kardeşlikten öte" dedi. Türkiye'ye yatırıma devam edeceklerini belirten Sani, Türk yatırımcıları da Dünya Kupası için Katar'a davet etti. Sani, gerçekleştirilecek askeri işbirliğinin kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.

TOPLANTIYA ÜST DÜZEY KATILIM GERÇEKLEŞTİ

İki liderin ortak basın açıklamasına, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Doha Büyükelçisi Ahmet Demirok ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katar'la savunma sanayisinde işbirliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN