Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanayiciye 'devlet sözü' verdi

Kordsa ile Sabancı Üniversitesi 65 milyon TL'ye Kompozit Malzeme Mükemmeliyet Merkezi'ni açtı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, törende sanayicilere 'devlet sözü' verdi

Giriş Tarihi: 20.12.2014
Sanayiciye 'devlet sözü' verdi
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kordsa Global ve Sabancı Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleşen Sabancı Kompozit Malzeme Mükemmeliyet Merkezi'nin temel atma törenine katıldı. Törende konuşan Davutoğlu, devletin süreçlere bakışında bir devrim yaptıklarını ve bunu yaygınlaştıracaklarını söyledi. Davutoğlu, sanayici ve akademisyenlere duruma intibak eden, olayı anlayan ama aynı zamanda irade gerektirdiğinde çelik gibi iradeye sahip bir devlet sözü verdi.

GURUR MESELESİ

Türkiye'nin en büyük kaynağının insan olduğunu vurgulayan Başbakan Davutoğlu konuşmasına şöyle devam etti: "Tarihi arkadan takip etmememiz lazım. Sanayi devrimini biz yaklaşık 1 yüzyıl sonra takip ederek arayı kapatmaya çalıştık. Nanoteknoloji, kompozit teknolojilerde bu mesela gittikçe daraldı şimdi artık aylarla hesap ediyoruz. Bu bizim için gurur meselesidir." Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise şu anda Türkiye'de 235 bin ton kompozit malzeme üretimi yapıldığını 1.7 milyar dolarlık bir üretim ciroları bulunduğunu, 300 milyon dolarlık da ihracat yapıldığını kaydetti. Işık, "Bu, dünyada gelişen bir sektör olduğu için daha fazla buradan pay almak istiyoruz" dedi. "Maalesef Türkiye, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına geç başladı ama şu anda hızlı gidiyoruz" diyen Işık, aradaki mesafenin kapatılması için, dünya ölçeğinde agresif sayılacak destekler verdiklerini anlattı.

2023'TE YÜZDE 3 HEDEFİ

Bakan Işık, tek önceliklerinin Türkiye'nin Ar-Ge ve inovasyon alanındaki açığını kapatmak olduğunu dile getirerek, "İktidarı devraldığımız yılda, Türkiye'nin GSYH'dan Ar-Ge'ye ayrılan pay yüzde 0.53 iken bugün yüzde 1 noktasına gelmiş bulunuyoruz ama 2023 hedefimiz bunu yüzde 3'e ulaştırmak" diye konuştu. AK Parti hükümetleri döneminde teknoloji geliştirme bölgelerine büyük yatırım yapıldığını aktaran Işık, şu bilgileri verdi: "AK Parti iktidara geldiği gün Türkiye'de sadece 2 teknopark vardı, şimdi 41'i faal olmak üzere, diğerleri de kuruluş hazırlığı devam eden toplam 59 teknopark var ve sayıları 30 bini geçen nitelikli istihdamımız var" diye konuştu.

BİZ ÜLKEMİZİN POTANSİYELİNE İNANIYORUZ
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, "Yeni bir dönemin başlangıcını yapıyoruz. Biz Türkiye'ye, ülkemizin potansiyeline inanıyoruz, bu yatırımı ülkemizin geleceğine yapıyoruz" dedi. Temelin atılmasıyla Türkiye'nin geleceği için dev bir adımın atıldığına işaret eden Sabancı, 65 milyonluk yatırımın inşaatının 15 ayda bitirilmesinin öngörüldüğünü, 12 aya indirilmesi için elinden geleni yapacağını söyledi. Sabancı, "Bugünden Türkiye'nin gelecek 10, 20, 30 yılına yatırım yapıyoruz" dedi.

PLAKET YERİNE FİDAN
Hükümetin önceki gün açıkladığı plaket yerine fidan verilmesi konusunda da ilk adım atıldı. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na paleket yerine Denizli Acıpayam Hatıra Ormanı'na 500 fidan dikildiğini gösteren sertifikayı takdim etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayiciye 'devlet sözü' verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN