'ndan 25 bin kişilik ordu

Devlet her yıl 600 bin ürünü denetleyecek. Halkın sağlığını tehlikeye sokanlara karşı piyasa gözetimi yapan birimleri güçlendirmek için denetmen sayısı arttırılıyor.

Giriş Tarihi: 21.12.2014 14:13
Tarım Bakanlığı'ndan 25 bin kişilik ordu
Etten süte, baldan baharata, çikolatadan kahveye kadar birçok ürünün taklidi yapılarak halkın sağlığı ile oynanıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı denetim sıklığı açısından büyük ya da küçük firma ayrımı gözetmeksizin, şüphe ve 174 ihbar hattı üzerinden mercek altına alıyor. İşletmenin hijyen durumu, gıda işletmecisinin uyguladığı otokontrol amaçlı gıda güvenilirliği planları, daha önce idari yaptırım uygulanıp uygulanmadığı ve ürünün taşıdığı risk göz önünde bulunduruluyor. Ayrıca ürün güvenilirliği açısından daha riskli olarak kabul edilen hayvansal gıdaları üreten işletmeler daha yüksek sıklıkta denetleniyor. Geçen yıl 515 bin ürün ve firmaya denetimler gerçekleştiren Bakanlık, bu yılın ilk 10 ayında 438 bin denetim gerçekleştirdi. Bu kapsamda, tüketicilerin haklarının korunması için görev yapan 5 bini aşkın denetim ordusu önümüzdeki yıl genişletilecek. Denetleme elemanları ile birlikte na bağlı toplam 25 bin kişi 2018 yılına kadar her yıl en az 600 bin ürün denetlenecek.

RİSKLİ DENETİMLERE AĞIRLIK VERİLECEK

Tarım Bakanlığı, özellikle şüphe ve ihbar hattı 174 üzerinden gelen çağrılardan yola çıkarak risk haritası oluşturdu. Bu harita üzerinden risk bazlı denetimlere ağırlık verecek denetmenlerin, başta insan sağlığı, hayvan sağlığı, çevre kirliliği ve sosyo ekonomik açıdan zarar verecek hiçbir üretime izin vermeyecek.

Kaynak: Türkiye
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarım Bakanlığı'ndan 25 bin kişilik ordu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN