Tekstilde rota Asya'ya çevrildi

Giriş Tarihi: 21.12.2014
Tekstilde rota Asya'ya çevrildi

Rusya'ya ihracatı azalan Türk hazır giyimcileri rotayı Asya'ya çevirdi. Endonezya, Malezya ve Çin öne çıkan ülkeler arasında

Rusya'da yaşanan devalüasyon sonucunda ülkeye yapılan ihracatta kayıp yaşayan Türk hazır giyim üreticileri, yeni rota arayışına girdi. En büyük pazarları olan Ortadoğu'daki karışıklıklar nedeniyle geçen yıl özellikle Rusya ve Afrika'ya yönelen üreticiler, rublenin dolar karşısında değer kaybetmesi ve Afrika'daki ebola virüsü nedeniyle çaresiz kaldı.

ALTERNATİF PAZAR

Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Başkanı İlker Karataş, yeni hedeflerinin Asya ülkeleri olduğunu söyledi. Özellikle Endonezya, Malezya ve Çin'e odaklanacaklarını belirten Karataş, "Bu ülkelerde Türk ürünlerine karşı özel bir ilgi var. Türkiye'nin hazır giyimdeki kaliteli üretim gücü orada büyük talep görüyor" dedi. Çin pazarı son yıllarda hazır giyimciler tarafından büyük potansiyel taşıyor. Çin'e iplikten hazır giyime hali hazırda ihracatımız var. Ancak ucuz üretim maliyetiyle ülkelerin korkulu rüyası haline gelen Çin, artık bu alanda majör oyuncu olmaktan çıkıyor. Öte yandan global ticaretin yönü de değişiyor. Eskiden üretim Doğu'da yapılır, ürünler Batı'ya ihraç edilirdi. Şimdi ise Batı da üretimi artırıyor. Üstelik Doğu, Batı için çok önemli bir pazar haline gelmiş durumda.

MUTLAKA BİR ÇIKIŞ YOLU BULUNACAK
İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Rusya'nın özellikle Osmanbey, Laleli ve Merter piyasasını etkilediğini söyledi. Buradaki firmaların Avrupa'ya yönelmelerinin zor olabileceğini belirten Tanrıverdi, "Ortadoğu ve Afrika ülkeleri çıkış olabilir. Rusya'daki ekonomik sıkıntı Türk Cumhuriyetleri'ni de etkileyecektir" dedi. Tanrıverdi, sektörün mutlaka bir çıkış yolu bulacağını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tekstilde rota Asya'ya çevrildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN