Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hükümetten 'katma değer'li a destek

Ekonomi Bakanlığı, yeni hazırlanan “Tasarım ve Ürün Geliştirme Projeleri” desteği ile yürürlükte olan 2008/2 sayılı Tasarım Desteği Hakkında Tebliğ kapsamında tasarım yarışması organizasyonlarının ve bu yarışmalarda dereceye giren tasarımcıların yurtdışındaki seçkin okullarda eğitimlerinin desteklendiğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 22.12.2014 11:44
Hükümetten 'katma değer'li ihracata destek
Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Katma değerli ın artırılmasına yönelik destek mekanizmalarına bir yenisi daha eklendi. Tasarım ve Ürün Geliştirme Projeleri kapsamında tasarım departmanı kurmak ve geliştirmek isteyenlere yeni bir destek paketi geldi. Ekonomi Bakanlığı, 2023 İhracat Stratejisi hedefleri doğrultusunda değişen rekabet koşullarına ve ihracatçılarımızın ihtiyaçlarına uygun olarak katma değerli ihracatın artırılmasına yönelik desteklerine yenilerini ekliyor. Bu kapsamda tasarımcı ve sanayicilerimizin aynı platformda buluşmasına imkan sağlayacak bir enstrümanla yeni bir destek mekanizması geliştirilmiş olup, '2014/4 sayılı Tasarım Desteği Hakkında Tebliğ'de (Tebliğ No: 2008/2) Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ', 21 Aralık 2014 tarihli 29212 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi" denildi.

2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak için daha çok ihracatçı ve daha çeşitli pazarın yanı sıra daha katma değerli ihracatın şart olduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Bu kapsamda Ekonomi Bakanlığı Turquality, Marka ve Tasarım Destek Programlarını yürütmektedir. Bakanlıkça yeni hazırlanan Tasarım ve Ürün Geliştirme Projeleri desteği ile bu halkaya yeni bir program daha eklendi. Yürürlükte olan 2008/2 sayılı Tasarım Desteği Hakkında Tebliğ kapsamında tasarım yarışması organizasyonları, bu yarışmalarda dereceye giren tasarımcıların yurtdışındaki seçkin okullarda eğitimleri desteklenmektedir. 2014 yılında 20 farklı tasarım yarışması organizasyonu ve 2011, 2012, 2013 ve 2014 yıllarında düzenlenen tasarım yarışmalarında dereceye giren toplam 71 tasarımcının yurtdışı eğitimi desteklenmektedir. Yine mevcut destek kapsamında ünlü tasarımcı ve modacılarımız da desteklenmektedir. Hâlihazırda 9 tasarımcı şirketi ve 1 tasarım ofisinin yurtdışı defile, tanıtım, ofis kira vb. maliyetlerine önemli katkılar sunulmaktadır. Türkiye'de yeterli sayıda tasarımcı bulunmakta fakat söz konusu tasarımcılar sanayicilerle, ihracatçılarla gerektiği gibi buluşamamaktadır. İhracatçılarımız ve sanayicilerimiz yeteri kadar nitelikli tasarımcı istihdam etmemektedir. Ekonomi Bakanlığı'nın yeni destek paketi olan Tasarım ve Ürün Geliştirme Projeleri desteği ile şirketlerin tasarım departmanı kurmaları, eğer böyle bir departmanları varsa geliştirmelerinin sağlanması amaçlanmaktadır. Böylelikle ihracatçıların moda, endüstriyel tasarım ve inovasyon kapasiteleri artırılarak, ihracata dönük katma değerli üretimde bulunmaları teşvik edilecektir. Tasarım ve ürün geliştirme proje önerileri Ekonomi Bakanlığı tarafından destek kapsamına alındığı takdirde şirketlerin söz konusu projeleri kapsamındaki tasarımcı, modelist ve mühendis istihdamı, alet, teçhizat, malzeme ve yazılım giderleri ile seyahat ve web sitesi üyeliğine ilişkin giderleri anılan Tebliğ'de belirtilen limitler dahilinde desteklenecektir. Bu paketle tasarım yarışmaları ile özendirilen, yurtdışı eğitime gönderilip nitelikleri artırılan tasarımcı havuzunun sanayicimizle buluşmasının kapısı aralanmış olacaktır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hükümetten 'katma değer'li ihracata destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN