Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bütçe tam 113 saat konuşuldu!

TBMM Genel Kurulu'nda aralıksız 13 gün süren üzerinde 113 saat konuşma yapıldı.

Giriş Tarihi: 23.12.2014 11:59
Bütçe tam 113 saat konuşuldu!
TBMM Genel Kurulu'nda aralıksız 13 gün süren üzerinde 113 saat konuşma yapıldı.

Genel Kurul'da, 2015 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2013 Yılı Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanunu Tasarısı üzerinde görüşmeler, 10 Aralık'ta, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in sunumuyla başladı.

Bütçe görüşmeleri hafta sonu da sürdürdü. Kesintisiz devam eden görüşmeler 13 gün sürdü. Bütçe üzerinde toplam 113 saat konuşma yapıldı.

En uzun süren oylama üniversitelerin bütçe görüşmelerinde oldu. 104 üniversitenin kalemleri ile kesin hesapları okunarak oylandı. Üniversite bütçelerinin okunması, oylanması yaklaşık üç saat sürdü, toplam 1316 kez oylama yapıldı.

Bütçe, 22 Aralık'ta kabul edildi.

2015 Bütçesi kabul edildi-Tıklayın

İLGİNÇ PROTESTOLAR YAŞANDI

Bütçe görüşmeleri, muhalefet milletvekillerinin farklı konularda protestolarına da sahne oldu.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten de konuşmaya başlarken kürsünün üzerine tuzluk koydu. İçten, "AK Parti'den seçilip tuzluk olan vekiller, Meclis'ten aldıkları maaşın hakkını verip çalışmaları gerekirken memleketi karıştırmakla meşguller. Onları protesto etmek için Meclis kürsüsüne boş bir tuzluk koyuyorum" dedi.

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, iç güvenlik paketini eleştirirken, önündeki zarfın içinden sapan ve gaz kapsulü çıkardı. Kaplan, "Bu mermi, cezası yok. Gaz kapsülü kafada patlasa cezası yok. Sapana 4 sene ceza, tabancanın cezası 1 sene. Sizin hükümet kuş mudur, korkuyor?" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, konuşması sırasında kürsünün önüne başlıkları latin harfleriyle yazılmış "Arapça Görsel Eğitim Malzemeleri Kelimeler", "Görsel Eğitim malzemesi dilbilgisi" olan, diğer bölümleri ise Arap harfleriyle yazılı eğitim materyallerine ilişkin fotoğrafları da içeren pankartlar koydu.

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, kürsüye bir tepsi içinde çay, süt ve bardaklarla geldi. Öğüt, yaptığı konuşmada çay ve süt fiyatları arasındaki dengesizliği anlattı.

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, kürsüye ayağında yırtık lastik ayakkabıyla geldi, kürsünün üzerine de bir çift lastik ayakkabı ve ayakkabı kutusu koydu.

Meclis tatile girdi-Tıklayın

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bütçe tam 113 saat konuşuldu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN