Türkiye'nin en iyi haber sitesi

PKK Doğu'da güçlü tarım istemiyor

Tarım Bakanı Mehdi Eker, PKK'nın bölgede güçlü tarımdan korktuğunu belirtti. Eker "Bölgenin kalkınmasını istemiyor, barajları sabote ediyorlar" dedi

Giriş Tarihi: 23.12.2014
PKK Doğu'da güçlü tarım istemiyor
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, PKK'nın bölgede ekonomik kalkınmanın önüne geçmek istediğini ve bunu yaparken halkı bilerek zor duruma soktuğunu söyledi. Silvan Barajı'nın Diyarbakır'ın tarihini ve kaderini değiştirecek bir proje olduğunu vurgulayan Eker, barajın tamamlanmasıyla 2.5 milyon dönüm arazinin sulanacağını aktardı. Mayıs 2012'de Silvan Barajı'nın temelini attıklarını hatırlatan Eker, derivasyon tünelleri tamamlanan yatırımın engellemeler olmazsa bölge tarımı için çok olumlu sonuçlar vereceğini kaydetti. Eker şöyle devam etti: "PKK şantiyeye kaç kez saldırdı, işçileri kaçırdı. İnşaat şu anda durdu. Müteahhit tehditlere dayanamadı ve işi bıraktı. Tarımın güçlenmesini istemiyorlar."

BÜYÜKBAŞ HATAYDI

Türkiye'nin coğrafi şartlarının küçükbaş hayvancılık için daha uygun olduğunu söyleyen Bakan Eker, büyükbaşta ısrar etmenin yanlış olduğunu vurguladı. Eker, sözlerini şöyle sürdürdü: "Koyun-keçi gibi hayvanlara yoğunlaşmamız lazım. Aksi halde ithal yemler sürekli olarak et fiyatlarını artıracaktır."

TÜKETİCİNİN ÖDEDİĞİ ÇİFTÇİYE ULAŞMIYOR
Gıda fiyatlarının yükselmesinde lojistik, hal sistemi, market zincirleri gibi etkenlerin olduğunu aktaran Eker, tüketicinin parasının üreticiye ulaşmadığını söyledi. Tedarik zincirinde sorun olduğunu belirten Eker, "Tüketicinin ödediği para çiftçiye değil aracılara gidiyor. Gıdada Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 13.5, ama Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) 6-7. Burada problem var" dedi.

ARAZİDE KAR PAYI DÖNEMİ
Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) 38 tarım işletmesinden 18'ini kendisinin işlettiğini, 19'unun da kâr paylaşım usulüyle kirada olduğunu anlatan Mehdi Eker, "Kiradaki işletmeler 3.3 milyon dönüm olarak toplam arazinin yüzde 8'ini oluşturuyor. 2014'te 60 milyonu sadece Karacabey'den olmak üzere tüm TİGEM işletmelerinden 550 milyon liralık hasılat bekleniyor" dedi. TİGEM'e yapılan arazi kiralama tekliflerini yatırım veya kâr ortaklığı şeklinde onaylayacaklarını belirten Eker şöyle devam etti: "Şu araziyi bize verin şeftali yetiştireceğiz diye teklif geliyor. Öyle olmaz, verimlilik için arazileri büyük ölçekli tutmaya gayret ediyoruz. Artık kâr veya yatırım ortaklığı olmadan arazi kiralamıyoruz. " TİGEM'in 1.7 milyon dönümlük Ceylanpınar işletmesine 336 milyon liralık sulama yatırımı yapıldığını ifade eden Eker, "500 bin dönümlük arazinin su problemi çözüldü" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PKK Doğu'da güçlü tarım istemiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN