Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TeknoKOBİ’ye 2015’te milyarlık fırsat geliyor

Giriş Tarihi: 23.12.2014
TeknoKOBİ’ye 2015’te milyarlık fırsat geliyor

2015 mucit KOBİ’lerin teşvikte altın yılı olacak. Teknoloji ağrılıklı yatırımlara toplamda 3 milyar TL’lik destek planlanıyor. Patent sahibi şirketlere özel 200 bin liralık fırsatlar da programa aılndı.

Türkiye'nin katma değerli ekonomiye geçişteki en önemli ayakları arasında görünen KOBİ'lere 2015'te sıfır model destekler geliyor. Ekonomi Bakanlığı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından geliştirilen desteklerde yüksek teknolojiye büyük teşvikler
uygulanacak. 3 milyar lirayı aşacak teşvikler Mucit KOBİ'nin yüzünü güldürecek. Yakın zaman itibarıyla yeniden dizayn edilecek teşviklerden 100 bine yakın KOBİ yararlanacak. Başını KOSGEB, KGF, TTGV, Kalkınma Ajansları ve TÜBİTAK gibi kurumların çektiği 12 ayrı destek birimi ise 84 farklı alanda toplam 4.7 milyar lira destek dağıtacak.

FAİZ DESTEĞİ GELİYOR

Yurtdışından yüksek teknoloji ihracatı yapan ya da ara malı veya hammadde üreten bir şirket satın alınmak isteniyorsa, bu operasyona 500 bin dolara kadar danışmanlık desteği verilecek. İşlem gerçekleşirse kredide 3 milyon dolara kadar faiz desteği de sağlanacak. Öte yandan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bağlı Teknogirişim Sermaye Destekleri de genişliyor.

Halihazırda uygulanan programla, teknogirişimcilere iş fikirlerinin ticarileşmesi için eğitim, iş rehberi ve 100 bin lira sermaye desteği verilecek.

2015'te KOSGEB yine teşviklerin adresi olmayı sürdürecek. Bilim ve teknolojiye dayalı yeni fikir ve buluşlara sahip KOBİ ve girişimcilerin geliştirilmesi amaçlanıyor. Çünkü bu konu da KOBİ'lerin temel sorunlarından birini oluşturuyor. KOSGEB bu kapsamda 200 bin TL'ye kadar geri ödemesiz destekler sunuyor. Mevcut KOSGEB desteklerinin revize edilerek daha fazla KOBİ'nin bu desteklerden yaygın şekilde yararlanacağı da gelen bilgiler arasında.

TÜKETİCİYİ TANIYAN VİTRİN YAPTI

Yüzlerce mağazaya sahip zincir markalar, vitrin dekorasyonu için yüz binlerce lira harcarken, tüketiciler mağaza vitrinleri karşısında ortalama 3 saniyelerini geçiriyorlar. Buradan yola çıkan Kuax ekibi alanında ilk olan dijital akıllı vitrini geliştirdi. Vitrin, karşısındaki tüketicinin cinsiyetini, fiziğini, tarzını ve hatta aksesuvar tercihlerini birlikte algılayıp, ona en uygun ürün ve kampanya önerilerini, etkileyici bir görsellikle sergiliyor. Buluşa ödül de geldi. Türkiye'nin en önemli "girişimci destek sistemlerinden" biri olan İTÜ Çekirdek, yeniliği değerlendirmeye aldı. Kurumun, Big Bang organizasyonunda akıllı vitrin, bin başvuru arasından ikinci seçildi.

ABD'DEN GELDİ 250 GİRİŞİMCİ ARIYOR

2000'de ABD'de başlayan ve 10 yıl süren Ar-Ge çalışmaları sonucu doğan Realty firması artık Türkiye emlak pazarında hizmet veriyor. 27 ülkede 31 ofisi bulunan, Realty-TR 3 yılda 250 franchise vermeyi hedefliyor. Realty-TR'nin kurucusu Fatih Elibol Amerika'da New York Üniversitesi'nde öğrenciyken yabancı ülke vatandaşı olduğu için ev bulamamış ve bu sorundan yola çıkarak NY Estate isimli online ev kiralama ve satışla ilgili bir site kurarak yola çıkmıştı.

GENÇ YETENEKTEN ÜRÜN TASARIM ROBOTU


Türkiye 'nin en büyük hediye sitelerinden BuldumBuldum.com, Türkiye'nin önde gelen marka girişimlerinin kurucusu Hasan Aslanoba'dan ikinci kez yatırım aldı. Aslanoba Capitol'den aldıkları bu yatırımı kişiye özel ürün sunmak için kullanacaklarını açıklayan BuldumBuldum.com'un kurucusu Güçlü Gökozan "Bu yatırım ile mükemmel sonuçlar elde edebiliyoruz. 'Ürün Tasarım Motoru'yla Türkiye'de bir ilke imza atarak, tshirt, sweatshirt gibi tekstil ürünlerini de kişiye özel üretmeye başlamanın heyecanını yaşıyoruz. Bu projenin en büyük farkı ise tasarımcıların da buraya üye olarak dükkân açabilmeleri olacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TeknoKOBİ’ye 2015’te milyarlık fırsat geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN